Borneo

Na Borneo jsme měli vyhrazený necelý týden, je tam ale toho tolik co dělat, že bychom mohli být na cestách klidně týdny:D po dlouhým rozhodováním jsme se rozhodli pro oblasti Sepilok a Semporna. Tyto 2 místa jsme si vybrali, aby celková dovolená s Malajsií a Singapurem byla komplexní a my měli možnost vidět od všeho něco.

Nemohli jsme se tedy dočkat, orangutanů, divočiny, smaragdově modrý vody a mořskejch cikánů:)
SEPILOK
Z Kuala Lumpuru jsme letěli do Sandakanu na Borneu, konkrétné do Sepiloku. Cesta trvala necelý 3 hoďky a letenka stála 795 Kč s Air Asiou. Z letiště jsme se do hotelu dostali taxíkem, kde si lístek koupíte na přepážce na letišti, aby vás taxíky nenatáhly:D Lístek zde stal 40 RM a bylo to docela daleko:D Můžete se zkusit domluvit s lidmi na letišti, jelikož spousta lidí jela sem a dalo by se ušetřitJ

V Sepiloku jsme byli ubytovaní v jednom z nejhezčích ubytovaní na našich cestách  https://www.booking.com/hotel/my/sepilok-nature-resort.cs.html

Bylo vzdálené cca 5 min chůze od největší rezervace orangutanů na Borneu. Noc zde stála 1400Kč/ za bungalov bohužel bez snídaně. Je to nad náš limit za noc, ale tady se nám tak líbilo, že jsme neodolali, a vůbec jsme nelitovali!:) V Asii dostanete „hodně muziky“ co se týče v porovnání ubytování ČR a v Asii, jste úplně někde jinde. Zde jsme strávili 2 krásné noci.
Měli zde i vlastní restauraci, kde ceny nebyly rozhodně asijske:D ale jídlo výtečnéJ ale relaxovaní u vody v houpacích sítích při svíčkách vám to rozhodně vynahradilo!:) Občas jsme si zašli do spicy mama, což byl místní mini warung, kde vařila místní rodinka a najedli jste se tam za 30 kč:D tento warung byl tak minutu od ubytování a po cestě k orangutanům, takže to nemůžete minout, jelikož jiná cesta tam nevedlaJ Měli tam nejlepší smažený banány!!:) takže za nás super tip na levné jídlo u místních!:)
 A co zde dělat?
První den jsme navštívili orangutaní rezervaci –  Sepilok orangutan sanctuary – lístek stál 30 RM a platil celý den! Za kameru se platí zvlášť 10RM. Můžete tu být, jak dlouho chcete a přijít za ten den, kolikrát chcete  – samozřejmě s lístkem.. Probíhá zde krmení každý den 2 krát denně v 10:00 a 15:00, kdy na platformu dají jídlo a opičáci ze začnou sbíhat z džungle.

My zvolili na rady jiných cestovatelů ranní krmení, bohužel jsme měli smůlu, jelikož přijeli asi tak 4 autobusy plné důchodců, a rezervace tak byla úplně narvaná! Orangutany jsme z úplné blízkosti neviděli, (z fotek a videí jsme viděli, že běhají přímo vedle vás) asi se báli těch zájezdů, co přijeli:D Proto jsme byli lehce zklamaní, spíš nám to přišlo, jak když je pozorujeme v zoo, s další haldou lidí. Čekali jsme asi větší kontakt a autentičnost.. Ale jsme moc rádi, že jsme zde byli, přece jenom jsou pouze 4 rezervace orangutanů na světě. Takže jsem vděčná, že v jedné z nich jsem mohla být. Kolikrát se vám stane, že jdete a nad vámi na stromech se houpou opičáci??:) . A hlavně,jsem ráda, že to není žádná atrakce pro turisty, kde vás nechají za peníze orangutana hladit,fotit se s ním apod!!

Odpoledne jsme jeli do druhé rezervace – proboscis  sanctuary labuk bay. Což jsou kahlouni nosatí a ti byli úžasní:D Je to vzdálené cca 18 km od orangutanů, my si vzali taxíka, který nebyl úplně levný 150 RM, tam i nazpátek a počkal na vás jak dlouho chceteJ žádné půjčovny skútrů jsme bohužel neviděliL  také tam jezdí i shuttle bus, ten jezdí ale jen v 10:30..kde jsou zase všichni:D musím říct, že Labuk bay se nám líbil mnohem víc než orangutani, za prvé jsme tam byli pouze my a ještě 2 páry, a za druhé opice lítali vedle vás, vůbec se vás nebáli a byla s nima strašná srandaJ Jsou 2  platformy A a B. Na platformě A je krmení od 9:30 a 14:30 na platormě B je krmení pod 11:30 a 16:30, musíte přejet autem nebo dojít pěšky. Nám se líbila víc platforma A, takže pokud budete mít čas pouze na jednu určitě jeďte na áčko, opice mají větší možnost běhat mezi vámiJ Vstup 70 RM kamera 10 RM.

Ještě jsme stihli navštívit rain forest discovery centre což bylo cca 25 min chůze od resortu. Vstup 15 RM. Chodíte zde po lávkách, které jsou v korunách stromů. Je to taková hezká procházkaJ měli jsem obří štěstí, že jsme zde potkali orangutana ve volné příroděJ seděl si na stromě a okusoval listyJ  pro nás to byl úžasný zážitek.

Další den jsme se přesouvali do Semporny místním autobusem. Lístek stál 40 RM a jelo se cca 6 hodin, Autobus nám zastavil u kruháče na rozcestí a na hotelu nám zarezervovali lístky, aby o nás autobus věděl – (hotel si za to nic neúčtoval, lístek jsme platili až u autobusu)

Autobus vyjíždí v 7 hodin ze Sandakanu a u kruháče byl v půl osmé ráno. Autobus jezdil jen 1 denně, pokud byl velký nával, tak i ve 2 odpoledne, ale nedá se to předem zjistit, takže bych na to nespoléhala.

SEMPORNA

Přístavní městečko Semporna je známá hlavně díky výletům na okolní ostrůvky a úžasným podmořským světem, jak na šnorchlování, tak hlavně potápění. Jsou zde krásné nedotčené ostrůvky, pláže a mořští cikáni, které můžete spatřit jen na několika málo místech světa!  Bohužel  Semporna nemá úplně dobrou pověst, jelikož se tam jeden čas unášeli turisti. Turisty unášeli filipínští piráti, protože mají spor s Malajsií kvůli palivu. Naposledy byl velký únos myslím před 2 lety. My to bohužel (bohudík?) nevěděli, dozvěděli jsme se to až tam, což nebylo moc příjemné:D ale nakonec to bylo v pohodě a myslím, že pokud nebudete přespávat na menších ostrovech, nic by se stát nemělo. Turisty totiž nejčastěji přepadávali na ostrovech v noci z rezortů, proto, jsou teď na ostrovech vojáci se zbraněmi, někde tam mají i základny a ostrovy hlídají. Snaží se své turisty chránit a zlepšit situaci. Horší je to na oceánu, stalo se, že už nepřepadávali na ostrovech, ale přepadli loď s turisty přímo na vodě, proto můžete vidět i malajskou policii na oceánu. Situace by tam teď měla byt v pohodě a hlídanáJ Koneckonců, byste nemohli jet nikam, stát se vám může všude něco! Raději bych se ale podívala na stránky ministerstva zahraničí, kde najdete současnou situaci.

Do Semporny jsme přijeli odpoledne, naštěstí se nám bus rozbil pouze 400 metrů od konečné zastávky:D
Musím říct, že první myšlenka, co mi prolítla hlavu, když jsem vystoupila z autobusu byla, co tady dělám?? Chtěla jsem se otočit a dát klidně dalších 6 hod nazpátek.
Smrduté město, plné odpadků, žebrajících lidí, otravných mořských cikánů, co na vás řvali money, money. Když jste nesli jídlo, chtěli vám ho drze vytrhnout z ruky!

Bydleli jsem v https://www.booking.com/hotel/my/atine-backpackers-hostel.cs.html, představa, že bydlím v tomhle šíleným městě 4 dny a ještě poprvé v hostelu mě moc neuklidňovala, ale naštěstí, když jsme otevřeli dveře, dýchla na nás oáza klidu v tomhle šíleným městě:D Hostel byl super, pracovníci moc milí, i když s lámavou angličtinou, ale cítili jste se tu dobřeJ Většinou naši spolunocležníci byli korejci, číňani, japonci:D Hostel vyšel v přepočtu 150 kč na osobu se snídaní ( jen toasty a marmeláda s čajem nebo kafem). Po setmění jsme z hostelu nevycházeli, jelikož to nevypadalo moc bezpečně.  Vše zavírali v 6 hodin kromě KFC, které bylo otevřeno do 23:00:D
Je zde rozvinutý obrovský čínský turismus, číňané jsou zde nejčastější turisti! My za CELÉ 4 dny potkali pouze 4 „bílí“. Tohle pekelný městečko je ale vstupenkou do nádhernýho ráje!! <3

1. den v Semporně
Objednali jsme si balíček výletu na den, Většina celodenních výletů stála 180 RM pro jednoho!! Což byla docela palba, ale už jsme byli tady, tak přece kvůli tomu nebudem sedět na hosteluJ Výlety obsahují balené vody, permity, průvodce, co umí anglicky a oběd:) Lodní výlety začínají v 8:00 a vracíte se kolem 17 hod zpátky do Semporny. Výlety můžete koupit kdekoliv ve městě, je zde hodně cestovek a cenově se to nijak moc neliší, všichni měli vesměs stejné výlety a jezdili na stejná místa. My si výlety zarezervovali na hostelu, měli stejnou cenu jako ve městě a přijeli pro vás přímo před hostel.

První výlet se nám líbil ze všeho nejvíce a doporučuju ho všema deseti!!:) Jestli budete mít na Sempornu jen jeden den, tenhle musíte jet!:) Navštívili jsme nádhernou vyhlídku Bohey Dulang – výšlap nahoru trvá cca 45 min,a v tom vedru, je to docela náročná štreka, odměnou vám bude ale  úžasný výhled!:) vesničku mořských cikánů  – Bodgaya, kterou pouze projíždíte, nemůžete vystoupit z lodi, nebo se podívat dovnitř jejich obydlí – tady mě to chytlo hodně za srdce, a ostrov Sibuan – bílé pláže a úžasné šnorchlování/potápění, i zde žijí mořští cikáni,ale na souši.

Bohey Dulang  – jedna z nejhezčích věcí, co jsem v životě viděla, nedotčená příroda kolem vás, minimum turistů, žádné resorty,jen loďky, jste prostě uprostřed ničeho a je to nádherný!!!! Kvůli tomuhle sem za to stojí jet!
P.S nahoře jsme byli jediní „bílí“ a všichni číňani se s námi chtěli fotit:D

Bodgauya vesnička mořských cikánu – byla z jednou nejemotivnějších věcí, co jsem viděla! Nemohla jsem uvěřit, že takto někdo v dnešní době stále žije!! Lidé žijící v oceánu na dřevěných kůlech v rozpadlých chýších a jediné co mají je dřevěná loďka a kromě rybolovu se nijak jinak neživí. Přesto jsou neskutečně šťastní a jejich život za náš by nevyměnili! Poté co jsem přijeli zpátky domů, jsem si pouštěla hodně dokumentu, a neudržela slzu, člověk si váží všeho víc, přála bych všem, aby to viděli na vlastní oči.. Tady mě to chytlo hodně za srdce a myslela jsem na to zbytek celé dovolené. To jsou ty chvíle, kdy si uvědomíte, jaké mate štěstí, kde jste se narodili a že ty věci, které považujete za samozřejmost, samozřejmostí nejsou..

Nejsmutnější je, že turismus bohužel ničí tyto místa… Děti naskakují do loděk, a pádlují zběsile k vám, a řvou money, money! Když jim dáte sušenku, pomalu jí opovrhují.. Malé, dvouleté děti sedí před domkem, a když vás uvidí,pouze natáhnou ruku..aby jste jim dali peníze ( i když to ještě nemůžou chápat.) Nemyslí to zle, jen si našli jednoduší a rychlejší způsob vydělaní peněz než je rybolov.. samozřejmě je to všechno učíme my..:(

Sibuan Island – krásný bílý písek a smaragdově modrá voda, co víc si přát? Můžete si ostrov projít, potápět se, šnorchlovat, či se jen tak cachtat ve voděJ U ostrova je zajímavý písečný pás, který je nádherný, projděte se po něm. Žijí zde také mořští cikáni na souši, takže můžete vidět jejich obydlí a život.

Další den jsme měli na programu  – Timba Timba island, Mataking island a Pom Pom island, také 180 RM/osoba.  Tyto ostrovy byly vesměs jen o šnorchlovaní a byl to nejslabší výlet ze 3, co jsme  navštívili.

Na Timba Timba vás ani nepustí, je to soukromý ostrov, takže jedete jen kolem, což bylo trochu zklamaní:(
Odtud nemám téměř žádné fotky, jelikož to byl výlet hlavně o šnorchlování, foťák jsem tedy moc nevyužila.

Poslední den jsme  jeli na Mabul a Kapalai resort, výlet stál 150RM/osoba. Musím říct, že šnorchlovaní zde bylo nádherné, vážně doporučuju navštívit, hlavně díky podmořskýmu životu. Vídíte nespočet barevných ryb, obří hvězdice, nádherné korály a i želvy! Na Mabul ostrově jste i na souši a můžete se po ostrově projít. Potkáte zde hodně místních, jelikož tu žijí. Jsou zde i resorty, kde noc stojí několik tisíc, smutné je, že pouze o několik metrů dál, žijí lidé ve slamu, špíně a odpadcích. Těch lidí mi bylo nesmírně líto, i když oni jsou tam šťastní. Měla jsem z toho vážně špatný pocit, a rozhodně bych se tam nemohla ubytovat z toho důvodu, že bych si tam užívala luxusu a oni vedle nemají co jíst.

U Kapalai resortu jsme pouze šnorchlovali u lodi, a taky super!:)

Další den jsme se potřebovali dostat zpátky do Kuala Lumpuru. Ze Semporny jsme jeli do Tawau, kde je nejbližší letiště, bylo to cca 70 km. Vzali jsme si minivan s ostatníma lidma, což váš vyjde levněji, vyšlo to na 25 RM/osoba a cesta trvala cca hodinku.

Z Tawau jsme letěli do KL s Air Asiou za 840 kč. Let trval 2 hod 50 min.

Co bychom udělali jinak – v Sepiloku jsme chtěli jet na řeku Kinabatangan na slony, a nějaký trek džunglí, bohužel cena byla šílená, organizovaný výlet stál kolem 4 tisíc, ale díky soukromému transportu byste to stihli za den! My to chtěli jet na vlastní pěst, měli jsme na to ale vyhrazený pouhý den a půl a na místě jsme zjistili, že bychom to časově vůbec nezvládaliL  Jeli jsme tedy o den dříve do Semporny.. Oželení džungle a sloni nás rozhodně mrzí. V Semporně by nakonec 2 dny, které jsme měli původně v plánu úplně v pohodě stačily, 3 na nás už byly moc. Pokud teda nejste vyložení blázni do potápění.:)

10 comments Add yours
 1. Ahoj, chystám se do téhle oblasti 🙂 Chtěla jsem se zeptat – tyhle výlety, o kterých píšeš, bylo nutné rezervovat nějak dopředu, nebo se protě koupí v Semporně. Ptám se, protože se různě píše o tom, že počet míst na výlety bývá limitovaný. Děkuju

  1. Ahojky, my rezervovali az na miste den predem, primo v ubytku:) dopredu podle me neni potreba, krome potapeni s bombou,kde jsou jen urcite permity na den:) to bude chtit booknout urcite dopredu:)

 2. Ahoj, hrozně bych ti chtěla poděkovat za veškeré tvoje tipy! Byly jsme loni v srpnu (omlouvám se, že píšu až dnes) a troufám si říct, že to byla jedna z nejlepších a nejvíce dobrodružných dovolených vůbec! 😀 🙂

  1. Ahooj, je dekuju! Tak to me moc tesi a jsem rada,ze jste si to uzili:) Borneo je naprosto nadherny! Tak snad pomuzou i dalsi cestopisy pri dalsim planovani:)

  2. Ahoj. Chci se zeptat kde najdu spojení mezi Sempornou a Sandakanem. Ať zkouším jakýkoliv server s autobusy nemůžu nic najít. Díky 😉

 3. Ahoj, zajímalo by mě, kolik vám na vyletech dávali cca času na jednotlivých zastávkách. Nebylo to uspěchané? A jak cca velká skupinka jste byli? Díla za odpověď a za super článek. 🙂

  1. Ahojky vylet trval cely den, asi od 8 do 17hod a casu bylo dostatek, nemeli jsme pocit, ze bychom museli pospichat.. ale je pravda, ze my se na plazich neopalujeme apod.. spis vzdy misto prozkoumavame a to bylo dostatecne:))
   Jinak nas na lodi bylo asi 6:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *