Vietnam

Musím říct, že Vietnam jsem měla dlouho na předních příčkách mýho cestovatelskýho seznamu, a jsem ráda, že jsem konečně našla parťáky na cestu a mohly jsme náš sen uskutečnit:) Jely jsme 4 baby a byla to neskutečná dámská jízda! Naše cesta začala od 5.4 – 24.4 2017, letenky jsme sehnaly s Turkish Airlines do Hanoje za 14 tisíc, s přestupem v Istanbulu.

Už  jsme se strašně těšily na pořádný Bun bo nambo, crazy dopravu, na vesnickej život, na pořádný tržiště a street food, a na klasický asijský dusno plnýho smogu ve městech:D

Měly jsme 19 dní a snažily jsme se to projet od severu po jih..Samozřejmě ve Vietnamu byste mohli být měsíce:)  ale ani jsme nečekaly, že za necelé 3 týdny stihneme něco ze severu i z jihu. Původně jsme chtěly dát jen sever, právě kvůli času,ale myslím, že jsme to měly naplánovaný fajnově!:)
Celkově jsme ve Vietnamu měly 4 vnitrostátní přelety s VietJet Air, nebo Jetstar Pacific Airlines

Z Hanoje do Da nang  – 650 kč
Z Da nangu do Saigonu – 1198 kč
Ze Saigonu na Phu Quoc – 1060  kč
Z Phu Quoc do Hanoje –  2818 kč

Víza – Do Vietnamu musíte mít víza! První si ale musíte zařídit zvací dopis, kde vyplníte svoje údaje, formulář odešlete a zaplatíte 210 kč. Poté vám na email přijde zvací dopis, cca do 2 dnů, který si s sebou musíte vzít, abyste ve Vietnamu  dostali víza!
POZOR – zvací dopisy nám již kontrolovali na českém letišti!

Ve Vietnamu na letišti, předložíte dopis, 2 pasové fotografie (mějte připravené) a zaplatíte 25 USD a už můžete brázdit Vietnamem:)  Víza platí na měsíc.

Slyšela jsem, že jsou od března 2017 už nějaké elektronická víza, asi něco jako ESTA do USA, s tím ale nemám zkušenost.
Vše najdete na této stránce, je to super popsané!!:) a je zde i formulář na zvací dopisy:) my si vše vyřizovaly zde http://www.vietnamista.cz/visa-do-vietnamu/

MěnaVietnamský dong 1000VND se rovná jedné koruně. Tudíž prostě ceny počítejte bez 000

Bankomaty – bez problému, každý si účtoval jiný poplatek za výběr, podle výše, kterou jste vybírali, čím více, tím vyšší poplatek. Největší výběr jsme viděli v přepočtu 6000 kč.

Náboženství –  hlavní proudy – buddhismustaoismuskonfucianismus a křesťanství

Zásuvky – nikde jsme neměly problém a žádný adaptér jsme nepotřebovaly

Očkování – stále jsme měly z předešlé Asie tyfus a žloutenky A,B

Připravte se na to že Vietnam je trochu „špinavý“  odpadky jsou hlavně u pláží, a podél řeky Delty Mekong, kde bylo fakt šíleně odpadků, úplná kvanta..Jinde jsem to tolik jako tady nepociťovala.

Taky se připravte, že ve Vietnamu umí strašně málo lidí dobře anglicky, i ve 3 – 4 hvězdě, měli problém se domluvit, to stejný ve službách, prostě všude, což mě i překvapilo..O vesničkách ani nemluvím, ale jak říkám, rukama nohama se domluvíte všude a hlavně většina byla moc milá,a snažili se a to stačí!:)

Historka s angličtinou: Chtěla jsem na hotelu při odjezdu oznámit, že jsem si vzala z mini baru sprite(jelikož to ani nikdo nekontroloval), sprite stál 1 dolar, když jsem jim podávala dolar a řekla, že je to za sprite z minibaru za náš pokoj, nikdo nechápal, co chci. 3 lidi řešili, co po nich vlastně chci, několik minut! Měli hlavy u sebe a urputně přemýšleli:D Nechala jsem jim tedy ten dolar na recepci a čekali jsme na odvoz v hale. Mezitím se za mnou vynořil recepční, se spritem, který pro něj běžel do minibaru:D byli  milí:) Když jsem to odmítla a snažila jsem jim po 150 vysvětlit, že už jsem ho měla,jen ho chci zaplatit, nikdo z nich nechápal a zase se radili:D Doufám jen, že tam nestojí a  neradí se dodnes:D Bylo mi jich líto:D takže se jenom obrňte trpělivostí a buďtě milí! Oni se fakt snaží!:) a jsou prostě roztomilí!

Jídlo–  Jidlu musím věnovat samostatnou kapitolu, jelikož to bylo něco úžasnýho! Vietnamská kuchyně je ta nejlepší, co jsme v Asii ochutnaly! Tolik druhu chutí a tolik čerstvosti, jsem nikdy neochutnala!!
Ve Vietnamu jsem zažila největší street food, a ta atmosféra byla úžasná! Všichni sedí na malých židličkách nebo zemi,povídají si,popíjejí,jedí a je to pro ně společenská událost❤

Nejznámější pokrmy:
Bun bo nam bo – rýžové nudle se smaženým hovězím masem,zeleninou, s praženými arašídy,a smaženou cibulkou

Buncha – nakrájené plátky vepřového s rýžovými nudlemi, zeleninou a bylinkami

Polevka Pho – polévka s rýžovými nudlemi, s hovězím nebo kuřecím, zeleninou,bylinkami. Ochucuje se limetkou, chilli papričkou

Vietnamska bageta Banh Mi – s paštikou a majonezou,mrkvi,můžete přidat maso,vajíčko,uzeninu,chilli papričky

coffee with egg- presso s našlehaným syrovým vajíčkem – chutná to jak,když děláte těsto na kolač

spring rolls – smažené, čerstvé, zeleninové, masové. Výroba je fakt jednoduchá a Je to boži!

Nejčastějšími surovinami jsou nudle, rýže, koriandr. A samozřejmě nespočet čerstvé zeleniny,bylinek a všude čerstvý šťavnatý ovoce!❤

Musím říct,ze na severu nám chutnalo o dost více než  na jihu. Jelikož jih je hodně o mořských plodech a to není moje parketa!

Každopádně si myslím,ze ve vietnamské kuchyni je tolik chuti,ze si každý přijde na své!

Pro nás to byl jeden velký gastro zážitek!

A hlavně, jelikož, zde byl vliv francouzů, je zde úžasné pečivo! Křupavé bagety,prostě pečivo jako v Evropě! Takže jedna velká slast, oproti typickým sladkým měkkým toustům, co známe z Asie!:D

Jelikož jsem se vrátila 2 týdny před odletem do Vietnamu z Malajsie a všichni jsme byli dost pracovně vytížení, nikdo nestíhal plánovat cestu. Proto jsme na stránce Vietnamista  http://www.vietnamista.cz/ objevili kontakt na místní Vietnamku Mai, která nám pomohla s itinerářem a přes půlku cesty nám zařídila! (vlastně celý sever Vietnamu)  zbytek jako je střed Vietnamu a jih jsme si zařizovaly samy, kromě Delty Mekong. Navíc ani jedna z nás neumí řídit motorku a na jejich silniční provoz bychom si fakt netroufly:D Motorka je asi nejlepší přeprava po Vietnamu, dostanete se s ní fakt kamkoliv:)  takže i proto jsme zvolili tenhle program, jelikož místních busů jsme moc nenašly.

Zaplatili jsme ji za 9ti denní program  – 500 dolarů/osoba, napsali jsme jí do mailu, co bychom chtěly vidět a ona to sestavila, poradila,něco dodala  a vše zařídila. A co bylo v ceně?

 • Vyzvednutí na letiště v Hanoji
 • Všechna ubytování 3x v hotelu 3hvězdy,1 noc v bungalovů (nádherným bungalovu na cat ba islandu, uprostřed skal, panenská příroda!!:), 2 krát homestay u místních, 1x noc na lodi na Halong bay, 1x noc v lůžkovým autobuse do Sapy
 • vodní výlety na Tam Coc, Halong bay, Cat ba
 • Všechna doprava po Vietnamu ( lodě, busy, minivany..)
 • Snídaně, obědy, večeře
 • Místní průvodci s AJ
 • Všechny vstupy
 • Půjčení kol, kajaků

Prostě jsme neplatili nic navíc, kromě svých potřeb jako suvenýry, pití:)

A jaký s ní byl program?? Prvních 9 dní jsme měly s MAI, poté jsme jely na vlastní pěst. Na itinerář můžete mrknout zde: 

5.4.2017 středa odlet Praha – Istanbul
6.4.2017 čtvrtek let Istanbul – Hanoi Přílet večer, ubytování v hotelu.
7.4.2017 pátek Hanoi – Mai Chau Jízda do Hoa Binh (60 km),  provincie, kde se zastavíte na vyhlídce. Poté pokračovaní do Mai Chau 80 km.Oběd a ubytovaní v bungalovech. Poté prohlídka vesniček, jízda na kole po okolí, procházení se mezi rýžovimi terasy. Večer bbq večere a večerní taneční music show místních.
8.4.2017 sobota Mai Chau – Hanoi Po snídani výšlap k jeskyni 1000 schodů a local market, Po obědě volný čas před odjezdem.
9.4.2017 neděle Hanoi – Tam Coc Jízda do Hoa Lu, návštěva 2 chrámu Ding a Le Rulers , oběd, jízda loďkou  do jeskyne Tam coc, je to nazýváno“the terrestrial Ha Long Bay” dále jízda na kolech po okolí(cca hodinu a půl ) Příjezd do Hanoje, ve 21:30 odjezd lůžkovým busem do Sapy
10.4.2017 pondělí Sa Pa – Lao Chai – Ta Van Ze Sapy, trek přes Y Lin Ho skrz krásnou krajinu do Black Hmong vesnice v Lao Chau, oběd v Lao Chai, dále trek rýžovými terasy přes vesničky do Zay Village v Ta Van. Tohle je jediná vesnice v Sapě, kde žijí Dzay lidé. Volno ve vesnici, i přespaní v Homestay u místních. Příprava večeře, a povídaní s rodinou o životě v Ta van
11.4.2017 úterý Ta Van – Giang Ta Chai – Sa Pa – Hanoi Po snídani pokračování v treku přes rýžové terasy, přes bamboo village, oběd. Poté chůze k vodopádu  a k ratanovému mostu. Sejdeme do údolí  do hlavní malé vesnice,kde jsou Dzao lidé, nazývané Giang TA Chai.  Poté odjezd autem do Sapy,ze Sapy pozdě večer autobusem do Hanoje cca 5 hodin.
12.4.2017 středa Hanoi – Halong V 8 ráno přesun do Halong Bay 165 km. Poté nalodění na loď, Jízda mezi skalními útvary, poté  výšlap na vyhlídku, kde se nabízí panoramatický výhled do zátoky, možnost koupaní. Večeře na lodi, a spaní v zátoce v kajutách.
13.4.2017 čtvrtek Halong – Cat Ba Snídaně na lodi, lodí do La Ha bay  navštívení jeskyně – Surprise Cave. Poté pokračovaní lodí do Lan Ha.  Několikahodinová jízda. Oběd na  Nam Cat island. Zde i ubytování v bungalovech na pláži v panenské přírodě.. Volný čas, na kajakování mezi skálami, nebo výlet na monkey island. Večer bbq na pláži.
14.4.2017 pátek Cat Ba – Hanoi Cesta zpátky do přístavu,mezitím kurz vaření na spring rolls, oběd na lodi v ceně. Poté příjezd do přístavu a zpět autobusem do  Hanoje.

TADY PROGRAM S MAI SKONČIL

15.4.2017 sobota Hanoi – Da Nang – Hoi An přes den prohlídka Hanoje, k večeru přelet do Da Nang a přesun do Hoi An
16.4.2017 neděle Hoi An Hoi An,historické městečko, které je zapsané v UNESCO. Zde strávený celý den, navštívení chrámů a pagod, japonský most přes řeku a riverside market. Večerní pouštění lucerniček
17.4.2017 pondělí Hoi An – Da Nang – Saigon Dopoledne strávený na pláži, odpoledne z Hoi An přesun do Da Nang, odtud letadlem do Saigon
18.4.2017 úterý Saigon Sai Gon – Návštěva the Reunification Palace, the Notre Dame katedrály, staré pošty, muzeum války a Ben Thanh Market.
19.4.2017 středa Saigon – delta Mekongu Cai Be, a Can Tho Ráno cesta na deltu Mekong, 125 km do CAI BE. Kde je první plovoucí trh. Poté návštěva coconut candy and crispy rice cake factory. Poté oběd. Projíždka 20 minut kanálem na deltě. Další zastávka ve Vin Long City, návštěva místního trhu. Poté autem do Can Tho.
20.4.2017 čtvrtek delta Mekongu – Can Tho – Phu Quoc ráno ještě delta Mekongu 40 minut jízda lodí na plovoucí trh Cai Rang, poté návštěva noodle a rice paper factory,zpět do Can Tho, přejezd do Saigonu, odlet na Phu Quoc
21.4.2017 pátek Phu Quoc – celý den po ostrově, SAO BEACH,Pagoda, pepřové plantáže, trhy ve městě
22.4.2017 sobota Phu Quoc Phu Quoc – relax na pláži u ubytka
23.4.2017 neděle přelet Phu Quoc – Hanoi Odpoledne přesun z Phu Quoc do Hanoi odlet 21:25 směr Praha
24.4.2017 pondělí návrat do Prahy

 

Musím říct, že program byl super, a hlavně vše klapalo!! Nikdo nás neznal, ale všichni věděli, kdo ,kde, v kolik nás má vyzvednout, takže klobouk dolů.. Byli jsme v malé skupině, max malý minivan, na lodi v Halong Bay  nás bylo 20 lidí, poté jen 10 lidí do Cat ba na lodi a v Sapě, jsme byli s průvodcem jen v 6 lidech ( s dalšími 2 čechy, kteří byli super:) na 2 denní trek.

Je to tedy i varianta pro ty, kteří se bojí úplně na vlastní pěst, tady o vás bude fakt postaráno a nemusíte se starat vůbec o nic, vyjde vás to dráž, než na vlastní pěst, ale furt to vyjde o dost levněji než s českou cestovkou.

Komunikace s ní byla rychlá, většinou odpověděla hned v ten den, co jste jí napsali. Občas byla trochu zmatená, že zapomněla odpovědět na půlku otázek, ale asi toho má hodně, tak se to dá pochopit, takže jí pište radši mejl s méně otázkami, ale více mejlů:D

Musím říct, že na začátku jsme si říkaly, že jsme ji šíleně přeplatily, a že by nás to vyšlo minimálně o půlku méně. Nicméně musím říct, že za tu cenu jsme toho viděly fakt hodně, a asi bychom ani samy nebyly schopný si to takhle pěkně naplánovat, jelikož je místní a zná spousta tipu. Takže nakonec jsme nelitovaly a byly jsme mile překvapeny!

Posílám tedy odkaz na Mai, která vám udělá cestu na míru,když budete chtít: http://www.vietnamista.cz/news/cely-clanek/

V tomhle cestopise vám tedy moc v první půlce nepomůžu s cenami hotelu ani výletů, jelikož nám to nebylo známo, vše jsme měly v balíčku. Druhou půlku jsme si zařizovaly samy, tak alespoň něco:)

A pokud teda chcete vědět, co jsme všechno na naší vietnamský jízdě zažili, pustě se do čtení! <3

HANOJ
Hanoj byla taková naše hlavní stanice, do který jsme se často vracely. Je to super výchozí bod do okolních výletů, takže přes den můžete bejt na vejletech a večer se vrátit do Hanoje…Je to super město, s úžasným street foodem, stylovejma podnikama, hezkýma uličkama a milejma lidma:) Pokud budete ve Vietnamu, Hanoj rozhodně doporučuju nevynechat! Je to takový jedno velký tržiště:D ale s krásnou atmosférou. Pro mě zatím nejlepší město z Asie:)

Do Hanoje jsme přiletěly v 10 večer, kamarádka letěla z Californie, takže jsme se sešly všichni na letišti a jely rovnou do hotelu. Odvoz jsme měly zajištěný od Mai, jak jsem psala v úvodu.
Bydleli jsme zde http://www.hanoicitypalacehotel.com/

První půlku jsme většinou v Hanoji jen přespávali a chodili večer na street food, kterej byl asi největší, co jsem kdy viděla. Spaly jsme vždy v tomhle hotelu, pak jsem ale našly lepší hotel, hlavně lokaci, která byla hned ve středu dění ve starým městě. K Hanoji se tedy ještě vrátím.
Díky lokaci doporučuju tento hotel/hostel v Hanoji, viz více infa níže: https://www.booking.com/hotel/vn/pod-hotel.cs.html

MAI CHAU:
Druhý den ráno jsme hned vyrážely do Provincie Mai Chau, která je vzdálená přibližně 140 km od Hanoje. Strávily jsme tu 2 dny.
MAi Chau je známý svým tradičním vesnickým životem, můžete si zde půjčit kola, jít na místní trh, procházet se vesničkami, rýžovými polemi a prostě ten klid a ticho tady na vás prostě dýchne.

Bydleli jsme zde: https://www.booking.com/hotel/vn/mai-chau-nature-lodge.cs.html
My bydlely v dřevěným dormu na „půdě, kde mohlo spát až 10 lidí, bylo to úžasný, každý měl svojí matraci a závěs na soukromí, a byl to takovej „romantickej hostel“ 😀 vážně doporučuju!!:) my jsme z toho byly nadšení, a když večer pršelo, mělo to svoje kouzlo:)
Večer tady byla bbq večeře a ty snídaně, byly prostě boží, mohli jste si vzít kolik toho chcete:D tady pro nás začaly ty pravý food orgie:D personál byl na jedničku a cejtily jsme se tady fakt dobře:)

Zde jsme strávily 2 dny a bylo to něco, jako když jedete na „českou vesnici“. Jezdily jsme na kolech, po okolních obydlích, a přírodě, chodily rýžovými polemi. Vylezte si určitě 1000 schodů, která vás dostane k nádherné jeskyni. (Step Cave)
Pokud chcete vypadnout z ruchu velkoměsta, Mai Chau doporučuju!:)

TAM COC
Po 2 denním výletě v Mai Chau jsme jeli zpět do Hanoje, kde jsme přespaly a druhý den, jsme jeli na jednodenní výlet na TAM COC, který je vzdálený cca 100 km a 2 hodiny jízdy z Hanoje. Bylo tady opravdu nádherně a my litovaly, že tu jsme jen pouhý den!!

Vyrazili jsme loďkou mezi skalní útvary, na loďce jste většinou ve 2, max. ve 4 lidech, místní padlují nohama!! V životě jsme to neviděly a muselo to být strašně náročné! Jízda trvala cca hodinu a půl. Jízda loďkou byla jedna velká podívaná, a bylo to jedno z nejhezčích míst, co jsme ve Vietnamu navštívily, úplně nám to vzalo dech!!:) Určitě bych tu zůstala déle, než jeden den:)  Poté jsme si půjčily kola a jely si projet okolí s místním průvodcem. Navštívili jsme také 2 chrámy v Hoa Lu, které byly při cestě.
Poté jsme se vracely zpět do Hanoje, a večer ve 21:30 jsme odjížděly nočním lůžkovým autobusem směr SAPA.

SAPA
Sapa ve mně zanechala asi jedny z nejhezčích vzpomínek z Vietnamu! Ty kouzelný vesničky, minority, špinavý usměvavý děti kolem Vás, ty neuvěřitelný výhledy na terasy, milí skromní lidi, na tohle všechno vzpomínám. Přišla jsem si jak v úplně jiném světě. Strašně krásným světě, bez zbytečných technologií, a uspěchanýho žvota!

Jely jsme tedy přes noc z Hanoje, a cesta trvala něco kolem 6 hodin, měli jsme jednu zastávku, kde jsme si mohli koupit jídlo. Bus byl docela pohodlný, a byla v něm dokonce i wifi!:D Na turisty jsou fakt připravený:D
Ráno kolem 6 hod. jsme dorazili do Sapy, kde jsme se setkaly s místňákem, který s náma šel 2denní trek.  Musím říct, že Sapa je šíleně turistická a v centru města jsem si nepřišla jak ve Vietnamu, všude italské restaurace, moderní hotely a mohla bych pokračovat:D ale když vyrazíte do hor, nebudete litovat a turistů jsme potkali minimum!
Celkově jsme ušli asi 20 km, šel s námi místní klučina jako guide, a do půlky s váma jdou starší místní vietnamky, které bydlí v horách a jsou to prý ještě původní minority! Pomáhali nám při cestě, moc jsme nepochopily důvod, ale bylo to příjemný, a do tý oblasti se prostě hodily a dodalo to novu šťávu na treku:) na konci vám samozřejmě chtěly prodat věci, co vyrábí, ale jak říkám, tady nám to vůbec nevadilo:)

Myslím si, že bez guida nemáte šanci se vyznat, kudy jít! Bylo tam tolik možností a bylo to tak obrovské, a hlavně místní absolutně neuměli anglicky.. Takže guida rozhodně doporučuju! My nepotkaly nikoho, kdo by ho neměl..

V ten den jsme došli až do vesničky Ta Van, cesta byla nádherná, procházeli jsme oblastí Lao Chai, místními obydlími, potkávali buvoly na cestách, kolem nás se proháněly děti, ty výhledy na rýžový terasy byly neskutečný!! Počasí nám vyšlo na jedničku, a i když na výšlapy bylo moc vedro, vůbec jsme si nestěžovaly. Cestou jsme navštívili ještě místní školu, bylo vidět, že děti jsou na turisty zvyklé. Došli jsme do našeho homestay, který byl na kopci ve vesničce a naskytl se nám nádherný výhled do okolí. Bydleli jsem u jednoho klučiny, který tam žil asi s 11 ségrou. Ta byla šíleně pracovitá, starala se tam o všechno, bylo nám jí líto, vlastně neměla moc dětství, takže po dobu co jsme tam byly, jsme jí se vším pomáhaly. Připravili nám večeři a učili nás dělat spring rolls, všichni byli strašně moc milý, a ten večer byl prostě kouzelnej!!

Rano kokrkaly kohouti, kočky se vám motaly u nohou, všichni jsme snídali pohromadě s nádherným výhledem. Zpátky se nám vůbec nechtělo. Po snídani jsme pokračovaly dále, musím říct, že ten trek první den byl zajímavější, asi už jsme byli namlsaní:D došli jsme až do Giang ta Chai, poté nás vzalo auto zpět do Sapy a tam jsme čekaly na bus zpět do Hanoje:) Přijely jsme kolem půlnoci do Hanoje, stále do toho stejného hotelu, takže už jsme byly známá firma:D a recepční měli úsměv od ucha k uchu:D

HALONG BAY A CAT BA
Ráno jsme z Hanoje vyrazili do Halong Bay a strašně sme se těšily! Jízda byla celkem zdlouhavá, i když je to jen 170 km od Hanoje, jely jsme to 4 hodiny.
Musím říct, že jsme byli mile překvapeny, čekaly jsme turistickou přeplněnou atrakci, ale myslím, že u Eiffelovky narazíte na mnohonásobně turistů:D:D takže spokojenost největší!

My jsme zde chtěly strávit 3 dny, jelikož jsme četly, že nemá cenu jezdit jen na jeden den na otočku a byla to pravda!! Takže si vyhraďtě určitě alespoň ty 2- 3 dny, my byly totálně nadšené a rozhodně to na dýl doporučuju! Byla to jedna z nejhezčích přírodních věcí, co jsem kdy viděla, tak není škoda, tam jet jen na den?:)
Halong je známý pro své né uplně dobré a hlavně mlhavé počasí! Musím říct, že my jsme měly štěstí, první den nám i svítilo sluníčko, pak tedy bylo pod mrakem, ale byla super viditelnost do dály, žádná mlha se nekonala a v bundách, jako jsem viděla na fotkách u jiných cestovatelů. jsme také nechodily:)
Za to jsme byli nejvíce vděční, jelikož si neumím představit, že jezdíme 3 dny na lodi a nic nevidíme.
V přístavu jsme se nalodily na loď, která byla malinká, žádnej kolos, bylo tam 11 kajut a bylo nás tam 20. Všechno jídlo na lodi, jste již měli v ceně, kromě pití. Pití bylo dražší, ale nic strašného, koktejl třeba za 150, cola za 50kč a ještě měli Happy hours 1 plus 1 zdarma:D Jídla a chodů bylo strašně moc a všechno bylo krásně naaranžovaný, je vidět, že si s tím vyhráli, takže nebojte, hlady trpět nebudete:D na začátku se vás zeptají, kdo je vegetarián, vegan, kdo nemá rád mořské plody atd, takže nepojte, na vše jsou připravený:D

Už když vyjedete z přístavu čekají vás první vápencové skály, čím ale jedete dál, je to větší a větší nádhera! Na lodi můžete být v jídelně, v kajutě, ale určitě doporučuju bejt nahoře na lodi, kde jsou lehátka, stoly, židle a můžete se tak kochat tou krásou kolem vás! Musím říct, že větší relax jsem dlouho nezažila! A to, co jsem kolem mě viděla, mi vyráželo dech!!
První noc jsme spali na lodi, kde jsme dojeli do zátoky, která je obklopená skalami, kde kotvili všechny lodě. Je zde nádherná vyhlídka, kterou si vyšlápněte, naskytnete se vám krásný panoramatický výhled na celou zátoku!!:)
Můžete se zde i koupat, ale my tam nevlezly, zas takový teplo nám nebylo:D

Ráno jsme navštívili největší objevenou přístupnou jeskyni – Surprise Cave, já na jeskyně moc nejsem, ale byla krásná:) jeskyně byla fakt chviličku od zátoky,  kde se spalo.
Pokud budete mít výlet jen na jeden den, přespíte zde a vracíte se druhý den zpátky do přístavu. My jeli tedy dále a už nás jelo jen 10 lidí, což bylo super:) Na halongu bylo hodně lodí, ale když jsme jeli do zátoky LAN HA, potkali jsme už asi jen 4 lodě.Proto stojí vyrazit dále, jelikož většina se fakt vrací nazpátek. Cestou jsme potkávali plovoucí vesnice místních, a já se nemohla vynadívat, a stále jsem chtěla fotit, ale fotka to prostě absolutně neměla šanci zachytit!

Odpoledne jsem dorazily do našeho ubytování a byla to jedna velká nádhera! Bydleli jsem na jediné větší pláži, co jsme potkali, uprostřed skal, kde kolem vás byla fakt jen panenská příroda! Tohle jsme vážně nečekaly, jelikož vše zařizovala zmiňovaná Mai. Z dřevěných bungalovů jsme byly totálně nadšení!
Dávám odkaz na ubytko:) https://catbasandybeachresort.com/

Odpoledne jsme mohli jet na monkey Island nebo kajakovat. Jelikož kapitánovi nebylo dobře, a cesta na monkey island se nekonala, kajakování byla jasná volba! Kajakovat mezi skalama má fakt velký kouzlo a rozhodně to doporučuju! My ale zjistily, že máme díru v kajaku a začly se potápět, takže taky super:D Naštěstí tam byli 2 páry,kteří nám pomohli!:) Takže rada ode mě: zkontrolujte si kajak před tím než vyjedete:D

Večer se konala BBQ večeře na pláži, mohli jste si vzít co jste chtěli a kolikrát chtěli:D potom večer koukat u chatky na hvězdy a poslouchat  šumění moře, mělo taky něco do sebe!

Druhý den ráno jsme po snídani vyráželi zpět do přístavu, trvalo to kolo cca 4 hodin lodí, nikde jsem nezastavovali, jen se kochali výhledy kolem nás a učili nás dělat spring rolls.
V přístavu na nás čekal minivan a jeli jsme zpět do Hanoje.

P.S co jsme koukali v místních cestovkách, tak se ceny za 3 denní Halong pohybovali kolem 200 USD.
Tady náš program, který nám připravila Mai  skončil, a jeli jsme na vlastní pěst.

 

HANOJ
Přijeli jsem tedy večer, tentokrát do jiného hotelu, který jsme si sehnaly už samy. Měl o dost lepší lokalici, hned u největšího street foodu ve starým městě. My jsme si vzaly pokoj pro 6 a vyšlo to na 130 kč/noc.A byl to fakt hezkej hostel! Tenhle hotel/hostel určitě doporučuju! https://www.booking.com/hotel/vn/pod-hotel.cs.html

Druhý den jsme šly na obchůzku Hanoje, ta doprava je taky fakt crazy a fakt jsem nic takovýho v Asii ještě nezažila:D prostě musíte vkročit do silnice s modlitbou, aby vás nikdo nesrazil, jinak tam budete stát celý den:D Hanoj nás totálně dostala,  jak jsem psala výše. My nic konkrétního ve městě nehledaly, prostě jsme se procházely v uličkách, užívali si ruchu, asijskýho jídla a kafe se syrovým vajíčkem! Pokud budete ve Vietnamu, musíte rozhodně zkusit, je to hodně zvláštní chuť, jako když děláte těsto na koláč,nebo něco takového:)

K večeru jsem se přesouvaly letadlem do Da Nangu, jelikož jsme chtěly navštívit Hoi An ve středním Vietnamu a v Da nangu je nebližší možné letiště. Let trval 1 hod 20 min:)

Do Da nangu jsme přijely až hodně pozdě večer po 23 hod, tudíž jsme si vzaly taxíka, který nás vezl necelou hodinku, je to něco kolem 36 km do Hoi An. Určitě ale do Hoi An jezdí nějaké autobusové spojení. Nás taxík vyšel na 400 kč.

HOI AN

V Hoi An jsme byli ubytovaní v homestay, u jedné rodinky, která byla moc milá, s angličtinou to teda bylo trošku horší, uměla jen jejich dcera, ale byli jsme spokojeni. https://www.booking.com/hotel/vn/han-thuyen-homestay.cs.html Noc stála 150 kč/osoba a bylo to vzdálené 1,5 km od moře a 3 km od historického města. Půjčují i kola zdarma, takže můžete vyrazit třeba na pláž:)  V Hoin An jsme strávily 1,5 dne.

Historický centrum Hoi an, je nádherný, a není divu, že je zapsaný v UNESCO. U brány zaplatíte vstup v přepočtu 120 kč a platí 3 dny, lístek noste pořád u sebe, máte na něm 5 vstupů do chrámu, nebo různých objektů, které jsou v ceně! Komplexů je tam samozřejmě více, takže si dobře rozmyslete, jaké chcete navštívit. U každého chrámu vám odtrhnou útržek, a poté, co žadný nemáte, už nemůžete žádný navštívit.

Jsou zde nádherné historické, roztomilé uličky, stylové restaurace, kavárničky a hlavně ty LAMPIÓNY! Tohle město je znamý hlavně díky kouzelným lampionům, a ševcům, ušijou vám tam cokoliv si řeknete, za pakatel, během 2 dnů. Myslím, že klidně i přes noc:D
Rozhodně zůstaňte až do večera, večer se všechny lampiónky rozsvítí, lidé si kupují lucerničky štěstí, kde zapálí svíčky a pouští je po řece. Musím říct, že tohle město mě fakt okouzlilo, přišlo mi tak kouzelné a s duší, že to prostě za návštěvu stojí. Ve městečku jsme strávily úplně celý den.

Druhý den jsme měly ještě před odletem čas a tak jsme jely na kolech na pláž. Plaží je tam určitě požehnaně i více osamocených, nám to ale na smočení stačilo:)

Poté jsme jely taxíkem na letiště do Da nangu a z Da nangu letadlem do Saigonu. Let trval 1hod 25 min.

SAIGON
V Saigonu jsme měly super lokalitu hotelu, bylo to hned v nejživější ulici District 1 se street foodem a nočním životem. https://www.booking.com/hotel/vn/duc-vuong.cs.html Noc zde stála 380 kč/osoba. Navštivte jejich sky bar večer, když mají happy hour, je tam krásný výhled na Saigon.

Musím ale říct, že oproti Hanoji nás Saigon zklamal, přišlo mi, že tu absolutně není co dělat, naštěstí jsme tu byli jen den a půl, takže jsme byli rádi. Určitě ale navštivte muzeum války, my zde byli asi 2 hodiny a tady nás to chytlo hodně za srdce, brečely jsme my, i  lidi kolem nás, Přála bych si, aby to všichni viděli… Sem, i když je to smutné určitě zavítejte!! Vstup 30 Kč.

Ze Saigonu jsme se potřebovaly dostat na Deltu Mekong, problém ale nastal, že všechny tour byly až do večera, my ale potřebovaly skončit dříve kvůli letadlu, které nám letělo už odpoledne. Potřebovaly jsme tedy, abychom jsme jely soukromě a byla to fakt raketa peněz a absolutně to za to nestálo!!!

DELTA MEKONG
Napsaly jsme tedy MAI, jestli by nám mohla zařídit i deltu Mekong na 1,5 dne soukromě, jelikož žádnou tour ,která by se nám přizpůsobila jsme prostě nenašly. Zařídila, ale za 2300 kč na osobu!! Měly jsme soukromého řidiče, soukromou loďku na řece Mekong po celou dobu, hotel se snídaní, průvodce, oběd, vstupy.
Přespaly jsme ve městečku Can Tho.

Musím říct, že delta Mekong byla největším zklamáním z celého Vietnamu!! Nevím, jestli jsme byly jen na špatných místech, každopádně jsme čekaly úplně něco jiného. Projížděly jsme loďkou po řece ve špinavém MĚSTĚ, my myslely, že budeme někde ve vesničkách, obchodníků na řece bylo minimum, jely jsme jen jedním kanálem na 20 minut, žádný palmový háj jako z obrázků, nic.. Navštívily jsme candy factory a noodle factory, to bylo zajímavé,ochutnaly jsme zde i jejich místní pálenku z hadů, která je vyhlášená.. No musím říct, že nikdy více:D Hlavně, když nám pak říkali, způsob, jak se vyrábí, málem jsem to na ně vrhla:D

Jinak řeka sama o sobě zklamání – bordel, špína, draho a lidi nic moc milí:( Já bych to určitě příště vynechala, ale třeba jsme byly vážně jen na špatných místech, řeka je dlouhá a široká, tak kdo ví…  Co jsme ale potkaly ostatní turisty, a zapovídali se, měli stejný názor. prostě jsme si to asi vysnily jinak, než to doopravdy bylo..

Po Deltě Mekong jsme jely zpět do Saigonu na letiště a odtud hurá na osrov Phu Quoc na konečnej oddych před cestou domů a do reality.

PHU  QUOC
Ze Saigonu jsme letěly tedy na Phu Quoc, let trval cca hodinku. Na Phu Quocu jsme strávily necelé 3 dny.
Phu Quoc je ostrov mezi Vietnamem, Thajsem a Kambodžou. My jsme bydlely v úžasném ubytku přímo na pláži na západní straně ostrova a i díky tomu, se nám Phu Quoc zalíbil! Bylo to sice trošku dražší, ale nevadilo nám si připlatit. Bydleli jsem zde https://www.booking.com/hotel/vn/coco-palm-resort-phu-quoc.cs.html a noc stála 980kč/osoba z nejúžasnější snídaní!!

Resort byl poloprázdný a tak jsme kolikrát měly pláž jen pro sebe! Opravdu tu bylo minimum lidí, což jsme nečekaly a překvapilo nás to!  Myslím, že pokud na Phu Quoc pojedete, vyplatí se připlatit si ubytko na pláži, vnitrozemí nás moc nenadchlo.
Na jídlo jsme chodily necelý kilometr, kde měli místní warungy a jídlo zde bylo opravdu levné a chutné! Celá ryba za 70 kč! Byla to i příjemná procházka od resortu. Takže doporučuju, jelikož jídlo v hotelu nebylo nejlevnější!

Obecně Vietnam není ta pravá destinace, pokud hledáte plážovou dovolenou, má rozhodně víc,co nabídnout, než pláže.. Pokud bych ale měla říct, Phu Quoc má asi nejhezčí pláže z celého Vietnamu, i když třeba s Thajskem atd. se to nedá vůbec srovnávat. My přesto byly nadšení, takže pokud chcete na exotický dovolený ve Vietnamu prožít i nějaký den na pláži, Phu Quoc bych doporučila. Určitě ale nejezděte do Vietnamu jen za plážemi!

Na jeden den jsme si půjčily auto s řidičem, abychom si ostrov projely. Na celý den stál 50 USD za auto a benzín, jelikož jsme byli 4, tak to šlo. Navštívily jsme perlovou „farmu“ (to nás nenadchlo:D) je to vlastně obchod, kde vám nabízí perly:D,takže to bych rozhodně nedoporučila:D pepřový plantáže, jelikož ostrov je známý největším exportem pepře, poté Pagodu  – Ho Quoc Pagoda na ostrově, ta je krásná, tu určitě doporučuju, je zde i krásný výhled do okolí.

Poté jsme zůstaly na SAO BEACH, což je údajně nejhezčí pláž z celého ostrova.  Nám se moc líbila, neskutečně modrá a teplá voda, bílej písek, lidí minumum, houpačky na palmách, zde jsme strávily zbytek dne a byly nadšení. Ještě je vyhlášená LONG BEACH, kde je hlavně i noční život. Tu jsme ale už nestihly..Tohle byla taková oddechovka.

TIP: NA SAO BEACH jděte až do zadu ke skalám, všichni jsou u barů a restaurací, ale když půjdete dál, budete na pláži zcela sami! Lidi jsou líní chodit a vy na tom můžete těžit:D

Večer byly ve městech trhy, tak jsme se šly podívat, nic jsme nekoupily,ale najedly jsem se k prasknutí!:D bylo to takový zpříjemnění večera.

Následující den jsme si daly fakt jen relax na naší pláži u chatiček a v krásný zahradě v resortu. Chtěly jsme si dát jeden den fakt oraz před krutým návratem,, jelikož jsme z cestování byly už docela znavení:D  Další den jsme jely už domů. Jelikož jsme měly let do Prahy z Hanoje, musely jsme se dostat vnitrostátním letem tam. Let trval necelý 3 hoďky. A pak už nás čekala zimomřivá,ale krásná Praha:)

16 comments Add yours
 1. Ahoj, mohla bych tě poprosit o radu? Letíme z Prahy do Sajgonu a pak ještě poletíme ze Sajgonu na Phu quoc a z něho pak zpět do sajgonu. Jsou v tomto případě potřeba vícevstupová víza nebo jednovstupové ? Díky moc za radu!

  Šárka

  1. Ahojky,my jsme letely na Phu Quoc ze Saigonu a zadna viza jsme nepotrebovaly,jelikoz jsme byli na konci cesty a viza jsme mely uz z Hanoje..Kdyz jsme priletely do Hanoje,tak jsme musely mit zvaci dopis, zaplatit 25 USD a dostaly jsme viza pro vstup do Vietnamu.. Pak jsme preletavaly po Vietnamu vsude uplne v pohode:)

 2. Ahoj, děkuju za podrobný popis dovolené a nádherné fotky 🙂 Určitě pomůže všem, kteří se do Vietnamu také chystají. Mám dotaz k části, kterou jste si již zařizovaly samy. Je tu hodně odkazů na stránky booking.com – zařizovaly jste si rezervaci předem s platbou na místě nebo bylo ubytování na blind a stránky pouze orentační?
  Děkuji Lenka

  1. Dobry den,dekuju za Vasi milou zpetnou vazbu,moc me potesila!:)
   Jinak vsechny ubytka jsme mely dopredu zarizena, jiz z domova:) a vetsinu jsme platily az na miste.

 3. Dobry den, chtěla jsem se zeptat jak probihal program s Mai. Kolik Vas jezdilo ve skupině a zda nebyl program moc “uspechany”.
  Chtěla jsem ji kontaktovat ohledně programu na sever, chceme navštívit spoutu mist a nevim,jak bychom to sami stihli, kvůli dopravě.
  Dekuji za Vasi odpověď.
  Petra

  1. Dobry den, program s Mai byl fajn, pocet nas byl vzdy jiny, na kazdy den jsme jeli s jinymi lidmi i pruvodci,jel nas vzdy max maly minivan, v Halong Bay jsme meli nejmensi lodku z pristavu, 20 lidi na ni a v Sape jsme sli v 6:) muzu jen doporucit, ale nejste panem sveho casu,takze to pro nekoho muze byt problem:) nam se to ale moc libilo a prave doprava byl hlavni duvod,proc jsme jeli takto,jelikoz jsme take nevedeli jak se sami,krome motorky prepravovat:)

 4. Ahoj, moc hezke fotky a povidani.
  Chtela bych se zeptat jak jste resily zavazadla pri vicedennich cestach na severu. Nechavaly jste batohy v hotelu a braly si s sebou jen nejnutnejsi veci?
  Diky, Tereza

  1. Ahoj, moc dekuju za zpetnou vazbu:) ano,kdyz jsme byli 2 dny v Sape velke krosny jsme nechali v jedne restauraci, kde se znali s pruvodcem a zabalili jsme se jen do maleho batohu, kam jsme dali nezbytne veci na dva dny:) zbytek byli jen jednodenni vylety,takze vse na hotelu:)

 5. Zdravím, prosím jak je to s vnitrostatnimi prelety – zavazadla nad
  7 kg se účtují zvlášť, mohu dokoupit až na letišti? Nebudou mi účtovat mnohem vyšší poplatek? (teď nevím kolik bagl bude vážit…) díky

  1. Ahoj, my měli vzdy batohy do 10
   Kg a priplatek byl maly, nevim kolik uz ale, kupovali jsme rovnou s letenkou.. jinak nad 10 uz je zase vyssi poplatek.. na letisti ale muzes kdyztak doplatit.

 6. Ahoj, chystame se v prosinci do Vietnamu, a tak cerpam inspiraci, kam se vydat. Moc hezky napsano a popsano – jasne a strucne a to nejdulezitejsi nechybi. Dekuji 🙂

  1. Ahojky, moc děkuju!!:) snad se ti rady budou hodit!:) Věřím, že si Vietnam užiješ, je tam moc krásně!:) Kdyby něco, tak se ozvi, ráda poradím:)

  1. Ahoj, jee dekuju moc, jsem rada, ze se libi:) Do Vietnamu bych se moc rada vratila, ale casu je malo a zemi moc😄🙈 jinak tvuj web znam a je uplne super:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *