Safari Tanzánie

Jak jsem psala v úvodu, vždycky jsme o safari snili. Nechtěli jsme ale cestovce platit 150 tisíc za 14 dní, to jsme radši projeli 5 zemí v Asii a sami jsme se ale báli. Když jsme ale cestovali delší dobu na vlastní pěst, cítili jsme, že bysme to mohli zvládnout sami bez cestovky. Vlastně nevím, čeho jsme se tak báli, je to úplně jednoduché a zvládnul by to každý z vás, který se trochu anglicky domluví.
Musím říct, že jsme měli trošku respekt z černošského kontinentu a úplně odlišné kultury, na druhou stranu to bylo právě to, co nás na Africe tolik přitahovalo.

Náš sen se tedy začal rýsovat. Bylo nám jasné, že to nebude levné jako cestování v Asii, ale mnohonásobně levnější než přes cestovku. A kdy jindy si ten velký sen splnit než na naše líbánky?? Nemohli jsme se tedy dočkat masajské kultury, černošské muziky, divokých zvířat a spaní ve stanu uprostřed bushe.

Pokud si chcete zařídit safari sami, stačí booknout letenky a kontaktovat místní společnost, která vám safari zprostředkuje, nic víc nepotřebujete,vážně.

Společností je samozřejmě nespočet. Doporučujeme stránku http://safaribookings.com, kde jsou snad všechny společnosti, můžete si vybrat safari podle parků, kategorie, země. Najdete zde ceny, recenze, celkový program a co ceny zahrnují. Výběr společnosti je podle nás doopravdy důležitý a bude se od toho odvíjet celkový zážitek ze safari.

Máte různé úrovně safari, můžete spát ve stanech, v lodžiích, jet sami soukromě džípem, nebo ve více lidech.Samozřejmě ceny se díky tomu mění.

My si nakonec po dlouhém rozhodování vybrali společnost http://www.suricatasafaris.com, měli skvělé hodnocení – 4,9 z 5, dobré ceny a program, který jsme chtěli. Se suricata safaris jsme byli neskutečně spokojeni a určitě bychom je chtěli doporučit dále:) Krásně se o nás starali, téměř vše bylo na čas, jídla dostatek, super a hlavně rychlá komunikace!  Skvělý personál!
Po tom, co jsme si dohodli podmínky přes email, jsme zaplatili zálohu dopředu 20% a zbytek jsme doplatili v dolarech na místě první den safari.

My si zvolili camping, joining safari, co to znamená?
Znamená to, že vás jede více lidí v džípu, cca 5- 6, a Vaše skupina se může během programu měnit, to znamená, že každý den můžete jet třeba s jinými lidmi, podle toho, jaký program máte vy a ostatní lidi, kteří si také objednali suricata safaris. My měli štěstí, jelikož celá parta si koupila ten stejný balíček a tak jsme byli 5 dní se stejnými lidmi, kteří byli naprosto super!!!:) a camping je samozřejmě to, že spíte v kempech ve stanu.
Zjistili jsme, že na joining safari jezdí spíše mladší lidi, starší jezdili většinou sami v džípu a spali v lodžiích. My byli rádi, že jedeme v partě, byla s nima totiž neskutečná sranda!:)

Jaké parky jsme navštívili?
Park Tarangire
Národní park Serengeti
Crater NgoroNgoro
Lake Manyara a místní masajskou vesnici.

Celkově jsme na safari strávili 5 čistých dní.

Za 5 dní safari jsme zaplatili 20 600 kč/osoba. V ceně bylo:

 • Všechny vstupy do národních parků
 • Ubytování v kempech ve stanu
 • Veškeré jídlo (3krát denně) K snídani byla většinou vajíčka, toasty, palačinky. K obědu buď balíčky, pokud jsme byli v terénu ( ovoce, sušenky, sendvič, kuře) nebo oběd v kempu…k večeři rýže, salát, ryby, nebo maso, těstoviny. Hlady rozhodně neumřete, nebojte!:)
 • Pití (voda, čaj, kafe, občas víno k večeři, nebo cola) pokud jste chtěli pivo, alkohol, museli jste si koupit.
 • Odvozy z letiště/ na letiště ( Z Kilimandžára letiště přes hodinu jízdy, na Arusha letiště 25 min)
 • ubytování v hotelu v Arushe, den před safari a den po safari, se snídaní
 • veškerá doprava v džípech
 • kempingové vybavení – stany, karimatky, spacáky, polštáře ( vtipné bylo to, že vždy sbalili spacáky a polštáře do jednoho pytle a pak vám je rozdávali, každý den jste tedy spali ve spacáku a na polštáři po někom jiném :D) prostě Afrika, Hakuna Matata:D

Ano, může se to zdát dost peněz, ale věřte, že za to, co dostanete, je ta cena doopravdy přiměřená. A tohle bylo doopravdy jedno z nejlevnějších safari, přesto se skvělými službami, které se dalo sehnat! Pokud by jste chtěli spát v lodžiích, která jsou sice doopravdy nádherná, tak se teprve připravte na pořádnou raketu!!!:D

Určitě je lepší si za safari trošku připlatit, dostanete totiž lepší džípy, lepší jídlo, lepší servis, tudíž to nejlevnější bych úplně nebrala, četli jsme pak hodně recenzí, kde si lidé stěžovali, že naletěli a na ulici jim slíbili, kdesi, cosi a pak dostali ani né polovinu z toho. Proto jsme si chtěli safari vybrat v klidu z pohodlí domova a vše prostudovat! Tuto variantu doporučujeme i Vám.

Můžete jet také úplně na vlastní pěst, kdy si půjčíte auto, nakoupíte jídlo, vezme stany a vyrazíte samy, to ale rozhodně nedoporučuju! Průvodce vám dá skvělý výklad, ví kudy jet, jak se chovat v blízkosti zvířat, navíc se snad každýmu džípu něco rozbilo, také si neumím představit, že po celodenním náročném řízení na šílených cestách, si ještě budu vyvařovat a stavět stany.. Navíc to není ani úplně bezpečné a nedoporučuje se to..Pokud jste ale hodně dobrodružní,proč ne? Zakázané to není:) My bychom si to touhle cestou ale rozhodně neužili a ani si to neumím představit:D

5 dní pro nás bylo akorát,určitě bychom nejeli na safari méně jak na 2 dny a déle jak na týden, takže 5 dní byl takový zlatý střed:)

Jediný výdaj, který budete na safari mít je:
alkohol
suvenýry
spropitné pro řidiče – normální je dát 10 dolarů denně pro jednoho ( máte řidiče a kuchařku) My tedy dali 100 dolarů.

Musím říct, že personál ve službách v Africe byl strašně milí. Není divu, váží si své pozice a svého zaměstnání, proto se ke všem chovají moc hezky. Např. řidič na safari nám říkal, že pokud o něm někdo napíše špatnou recenzi, jako trest pro něj je, že ho i několik týdnů nepustí na žádné safari. Pro něj tedy dočasná ztráta zaměstnání a žádný zdroj peněz. Což si nemůže dovolit.

S místními na ulicích, jsme neměli kontakt jako třeba v Asii. V Arushe, což je hlavní turistická meka, jsme přesto nepotkali na ulici ani jednoho turistu.což bylo fakt zvláštní. My jsme se tedy po ulicích také neprocházeli, vždy jsme přijeli k večeru a po tmě nás to doopravdy nelákalo:D

Co se vám bude na safari hodit?

 • dalekohled – my byli jediní v džípu, kteří jsme měli dalekohled! Absolutně to nechápu, ale mě by ani nenapadlo vyjet bez dalekohledu na safari, určitě se vám bude hodit, jelikož zvířata nejsou vždy v blízkosti džípu a přesto je můžete díky dalekohledu krásně pozorovat.
 • šátek – hodně se na safari práší, tak moc, že na sobě, budete mít vrstvu prachu:D na delší přejezdy šátek není na škodu
 • power banky – džíp je vybavený cca 6 zásuvkami, takže se nebojte! Pokud ale máte více věcí, telefon, gopro, foťák a mají to tak i vaše spolucestující, power banka se bude určitě hodit!
 • kšiltovka, klobouk – To sluníčko je na planině fakt slušný, budete ještě rádi za nějakou pokrývku hlavy
 • opalovák – pálí to jako satan, tak bacha na spálení
 • tmavší oblečení – barevné by se nemělo nosit kvůli plašení zvířat
 • lepší foťák – pokud chcete fotit na telefon, moc kvalitních fotek nenafotíte, pokud chcete mít památku, doporučujeme určitě lepší foťák
 • brýle – nejen kvůli sluníčku, ale i kvůli prachu, z kterého vás po chvíli začne štípat v očích
 • Teplejší oblečení – mikinu, větrovku, čepici… večer bylo dost chladno, hlavne v crateru NgoroNgoro, kde jste nad 200 m. n.m. takže tam jsem využila i kulich:D

A jak 5ti dení safari probíhalo?

Když jsme přiletěli na Kilimandžáro airport, který bylo naprosto pidi, ( to jsme ještě ale neviděli letiště v Arushe, který bylo nejmenší, co jsem viděla!! 😀 ) vystáli jsme si frontu na imigračním, kde jsme zaplatitli 50 dolarů a dostali víza. Nás už tam čekal řidič, kterýho jsme měli domluveného od suricata safaris, odvezl nás do Arushy, což je hlavní stanice pro ty, co odjíždí na safari, nebo mají výšlap na Kilimandžáro. Ubytování jsme byli v hotelu JEVAS https://www.booking.com/hotel/tz/jevas-arusha.cs Skromné, čisté ubytko, milý personál. Tady jsme byli ubytování před safari (přijeli jsme po 22 hodině) a po safari, jelikož dorazíte také k večeru.

Nemohla jsem tedy dospat a hlavně jsem nemohla uvěřit, že jsme fakt v Africe a zítra už uvidíme první zvířata ve volný přírodě!!
Druhý den ráno jsme v 8:30 vyráželi. Naše posádka se skládala ze 2 mladých páru z Německa a Holandska. Náš řidič se jmenoval Elias a kuchařka Hilda, oba byli skvěli, ale Hildu jsme si totálně zamilovali:D Každý džíp má svého kuchaře a průvodce.

Jelikož jsme přijeli den předtím v noci, moc jsme toho z okýnka neviděli. Celou dobu, než jsme dojeli k bráně parku jsme měla přilepenou hlavu k okýnku.  Jestli jsem si myslela, že jsem v Asii měla kulturní šok, tak to bylo nic oproti Africe.
Lidé chodili bosy, s kýbli na hlavě, celý jejich den spočívá hlavně v tom sehnat vodu.. Vidíte malé děti a ženy, jak chodí s osly a barely několik kilometrů bez bot pro vodu! Všude byl prach, špína, krávy na silnicích. Nestačila jsem na ten jiný svět zírat! Jejich jediným majetkem je dobytek, který si střeží jako oko v hlavě. Nechávají je pást a hlídají je, především, aby nevstoupili do silnice, neztratili se, nebo je někdo neukradl..

NÁRODNÍ PARK TARANGIRE

První den nás čekal tedy národní park Tarangire.  Společně s Lake Manyara je nejblíže od Arushy, cca 2,5 hodiny. Park Tarangire je známý hlavně pro baobaby, stromy, které jinde v parcích moc nevidíte.
Uvidíte zde nejvíce slony, zebry a žirafy. Lvy se vidí zřídka, my ale měli štěstí a hned první den jsme viděli lví rodinku. Viděli jsme i hyenu:)

Když jsme vjeli do parku, viděli první žirafu nebo zebru 200 metrů daleko, byli jsme nadšení, fotili, pištěli, to jsme ale ještě nečekali, že zvířata uvidíme v těsné blízkosti džípu, kdy se nám tajil dech, Takže všechny fotky, kde vidíte jen černou tečku v dáli, jsme samozřejmě mazali:D
Elias nás vzal do lodžie, ze které se naskýtá úžasný výhled na národní park a kde noc stojí 350 dolarů. My, tedy jako ty chudší jsme se šli podívat jen na výhled:D ale jako pardon, bylo to dokonalý!! Ze shora vidíte celou planinu, po které pobíhají stáda zeber a pakoní. A hlavně metr od zítky, kde bylo posezení s výhledem, bylo celé stádo slonů! Byli od nás tak metr a půl a dokonce nás přišli navštívit i do ubytování k bazénu. Já tam být ubytovaná, tak tam sedím do setmění a nikdo mě odtamtud nedostane:D Takový ubytko bych si nechala líbit, tak třeba někdy jindy:D
V parku jsme strávili asi 4 hoďky, oběd jsme dali na odpočívadlech, v divočině a společnost nám dělali obří opice, které budili fakt respekt:D
Odpoledne jsme jeli do prvního kempu, který nás fakt mile překvapil. Ještě to nebyla divočina, protože jsme nespali uvnitř parku, ale mimo park, tak jsme si mohli dopřát teplou sprchu, gin tonic na baru, wifi a úžasný infinity pool s výhledem na národní park Lake Manyara. Wow, tak tohle jsme teda fakt nečekali!

NÁRODNÍ PARK SERENGETI

Druhý den jsme vyráželi do Serengeti, kam nás čekala dlouhá cesta. Jelikož nám museli zabalit vybavení na další 3 dny, jídlo apod.. zabralo to více času a vyráželi jsme později než jsme měli.
Cesta byla dlouhá, kolem 6 hodin, kdy po cestě dostanete takzvanou Serengeti masáž, takovou cestu jsem ještě nikdy nezažila a 5 hodin jsem se klepala jako ratlík, totálně zaprášenej ratlík:D a tak trochu se bála o život, jakou rychlostí to mydlili:D
Do Serengeti musíte přes NgoroNgoro, kde se zastavíte na úžasné vyhlídce, na cráter, ta mi  vzala dech!!!

Musím říct, že Serengeti se nám líbilo nejvíce, a určitě ho nesmíte minout při návštěvě Tanzánie! Viděli jsme tu nejvíce lvů, byli i jen metr od našeho džípu! Bylo to fakt nepopsatelný, zvířata přecházela přes cestu přímo před džípem, viděli jsme menší migraci buvolů, kterých bylo tisíce!
Také leoparda, který jedl srnu na stromě, ze které zbyla už jen kostra a kůže. Jediné co jsme neviděli, byli levharti.
Jinak zde byli, antilopy, zebry, žirafy, sloni, lví rodinky, hroši, leopard, buvoly,hyeny, šakali, různá ptactva i menší krokodýl, takže se bylo fakt na co dívat.
Rozhodně nejsilnější zážitek byl pro mě spaní ve stanu, uprostřed bushe, kdy jsme několik set kilometrů nepotkali nic!!:D
Ne a doopravdy tam nebyl žádnej plot, a nikdo kemp nehlídal. To, že jsme do”kempu” přijeli téměř za tmy, a půl kilometru před ním jsme potkali buvoly a lvy, a u kempu dokonce hyenu, mě doopravdy neuklidnilo a vážně jsem nechtěla vystoupit z auta:D
Já posera, kterej se bojí i v 2+kk na Žižkově, měl spát tady uprostřed ničeho, mezi  zvířatama a ve stanu?:D z mých známých nikdo nechápal, že jsem to zvládla a proto vám říkám, že když jsem to zvládla já, tak vy taky:)
Kemp vypadal tak, že tam byl jen plácek na postavení stanů, umývárna se studenou vodou a záchody, místnost, kde se vařilo, která byl zamřížovaná kvůli zvířatům (mimochodem u tý kuchyně jsme spali ve stanech :D) a místnost, kde se večeří, také zamřížovaná.

Večer byly tak nádherný hvězdy na nebi, že takové nebe jsem v životě neviděla! Vážně nádhera neskutečná! A také byla taková tma, že člověka, který stál vedle mě, jsem neviděla:D

Noc ve stanu pro mě byla si nejhorší, co jsem zažila, slyšela jsem řvát hyeny, lvy, troubit slony, a jediný uklidňující zvuk, byl zpěv ptáků. Z celé noci jsem spala max 2 hodiny a modlila se aby bylo ráno, manžel ( furt si na to oslovení nemůžu zvyknout:D) si samozřejmě spokojeně chrupkal celou noc:D Nikdy jsem asi nebyla takhle podělaná, ten tlukot srdce a tep 220 cejtím ještě teď, ale jsem strašně ráda, za tu zkušenost, byl to úžasný zážitek a přála bych to každýmu!! Komu se poštěstí spát takhle uprostřed panenský přírody mezi zvířaty?

Ráno jsme vstávali naštěstí brzo, jelikož jsme vyráželi na východ slunce. Přesně takovej, kterej znáte z dokumentárních filmů.Bylo to neskutečný a rozhodně to byl nejkrásnější východ slunce, který jsem viděla!! Vždycky jsem si přála ten “kýč” vidět a já tam najednou jela v džípu a koukala se na něj ze střechy! Bylo to nepopsatelný a jako bonus se tam procházeli žirafy a lvi <3
Měli jsme asi 5hodinovou game drive, pak se vrátili zpět do kempu, kde si dali oběd, zabalili věci a vyrazili do NgoroNgoro. Takže opět ta stejná cesta jako při příjezdu a opět naklepanej, zaprášenej ratlík:D po celou dobu vidíte jen zvířata, nebo masajské vesničky a masaje, jak pasou dobytek.

Po cestě do NgoroNgoro se nám samozřejmě rozbil džíp, upřímně, čekala jsem, kdy to přijde:D Jelikož stav cest, byl fakt masakr a oni to mydlili jak na dálnici:D
Spadla nám celá náprava uprostřed totální pustiny!!!! No moc vylejzat se mi nechtělo, ale naštěstí lvy nikde nebyli:D Navíc se k nám seběhla celá masajská vesnice, hlavně děti, kteří byli rádi, že se něco děje a za nějaký to vzrůšo:D Dětem jsem dala bonbony, který jsem měla připravený v baťohu a jak žvejkali!
Rozhodně jim nedávejte peníze!! Ani za fotku, neučte je a neničte je turismem! Bonbóny,nebo nějaké sladkosti apod, jsou mnohem lepší volba!

Řidiči vzali mačetu, ořezali klacek, a provazem to přivázali k nápravě, a bylo hotovo. Musím říct, že všechny džípy, co jeli kolem nás se ptali, zda nechceme pomoc. Funguje to tam tak, že každýmu se na safari rozbije jednou džíp, řidiči pak mají jistotu, že když se to stane s jejich džípem, ostatní řidiči, je v tom nenechají a také pomůžou.
Zbytek cesty jsme jeli tak 30km za hodinu, abychom se dostali do kempu, a oni mohli auto pořádně opravit na další den!
Dojeli jsme do nádherného kempu Simba, také uprostřed ničeho, ale tady už byli hlídači, byla jsem tedy o dost klidnější a celou noc spala:)
A zase ty hvězdy, ach..
Připravte se, že je tu dost chladno, takže za teplé oblečení jsme byli fakt rádi:)

NGORONGORO CRATER

Ráno jsme vstali ze stanu a kolem všude byli zebry, to bylo fakt neuvěřitelný a já tam jen stála, ani to nefotila a koukala na tu nádheru!!
U umývaren byli i večer prý 2 sloni:) prostě jsem si říkala, že není možný, že tohle fakt zažívám!
Vyráželi jsme na game drive opět brzo, jelikož máte pouze 6 hodin povolení být v cráteru, cráter je malý, tak aby tam asi nebyl z aut václavák.

NgoroNgoro je známý hlavně tím, že zde můžete spatřit nosorožce, kterých je asi v celém parku pouhých 6:( Nám se ho bohužel spatřit nepodařilo a jako jediný nám do BIG FIVE chyběl!
V NgoroNgoro jsme viděli asi největší stáda zvířat, které byli doopravdy ve velkých skupinách,. Viděli jsme hrochy, lvy na líbánkách (tomu se říká, když vidíte lva a lvici, prý to trvá týden, celý týden nic neloví a každých 15 min se paří:D ) jinak se totiž lvy pohybují ve smečkách. Nespočet zeber a pakoňů, buvolů a žiraf.
Po NgoroNgoro jsme dorazili opět do našeho prvního kempu, jelikož byl kousek od Lake Manyara, který nás čekal jako poslední:) a konečně jsme si mohli dopřát i teplou sprchu i když jen malý čůrek:D

LAKE MANYARA

Lake Manyara byl nejslabší, ze všech parků, které jsme navštívili. Byl totiž poslední a laťka byla dost vysoká. Každopádně jsme zde viděli nejméně zvířat. Je známý hlavně díky climbing lion (lvům na stromě) nám se ale žádného nepoštěstilo vidět. To je holt příroda.
Příroda zde byla zase úplně jiná, od ostatních parků, hodně prorostlá, žádná planina, takže bylo i obtížnější nějaké zvíře najít.
Ale příroda samozřejmě krásná, o tom žádná, a viděli jsem slony fakt z těsné blízkosti.

Po Lake Manyara, kde jsem byli asi 3 hoďky nás čekala návšťěva masajské vesnice. Na to jsem se moc těšila, jelikož jsem chtěla poznat více život masajů a navíc masaje můžete vidět už pouze na několika málo místech Afriky. Samozřejmě se zde platí “vstup” ten jsme měli v ceně safari.

Jejich vesnice je obehnaná plotem postaveným z větví (chrání se tím před divokou zvěří) a uvnitř je pár chatrčí – boma. Ženy se starají o děti a chod vesnice, muži pasou celé dny dobytek. Maso a mléko je jejich jediný zdroj potravy, proto je pro ně důležité mít právě dobytek,je to to nejcennější, co mají. Vodu nemají téměř žádnou a musí pro ní chodit i několik kilometrů denně. Chatrče jsou postaveny ze směsi hnoje, kravské moči a hlíny. Chýš nepřesahuje více než 1,5 metru, takže se tam člověk ani nepostaví. Nachází se zde i školka pro děti, kde učí děti počítat a číst.
Přestože příchod moderní civilizace výrazně ovlivnil jejich životy, oni se i tak snaží zachovávat si svůj tradiční způsob života.

Masajové si pro nás připravili uvítací tanec, kdy ženy zpívali a muži se předháněli kdo skočí více do výšky. Pak si nás vzali mezi sebe, dali nám jejich kostkované šátky, a nám holkám takové ty typické obří “korále” kolem krku. Zpívali jsme tedy s nimi, drželi se za ruce a kluci s nimi skákali. Ženy měly takové ty klasické, obří naušnice, které jim vytahali ušní boltce, a oholené hlavy, muži zase většinou dlouhé vlasy v copáncích.
Po tanci nás vzali do jejich vesnice, kde nám ukazovali jak žijí, vaří, kde se děti učí a jak rozdělávají oheň. Vážně si neumím představit takto žít a když jsem seděla uvnitř v chýši, svíralo mi to srdce. Oni jsou ale spokojeni a na svoje tradice a kulturu tak hrdí, že by nás život za jejich nevyměnili.

Na druhou stranu, jsem měla rozpoluplné pocity, kdy masajové měli stříbrné hodinky a telefony v kapsách a bílý pro ně nejsou vnímani jako návštěvníci, ale pouze jako chodící peněženky. Na konci vám samozřejmě nabízí svoje vyrobené produkty, korále, sošky. apod. Cena 17 dolarů, za mini přívěšek na klíče mě málem porazila:D
Holt turismus ničí tato místa, ale není se čemu divit, denodenně ukazují svůj  život, svoje tradice, pouští si lidi do svých obydlích, a je jasné, že zadarmo to dělat nebudou. Nicméně někdo může odcházet i s nepříjemnými pocity, díky jejich tlaků si něco koupit a povídaní že nemají peníze na živobytí a na ruce mají stříbrné hodinky.

Já byla ale vděčná, že jsem měla tu možnost, takovou kulturu poznat a zažít pár tradic, pro nás úplně odlišného světa. Nechtěla jsem je moc fotit, nepřijde mi to fér tam přijít jako bílý turista a fotit si je jako opice, moc fotek tedy nemám, ale byl to skvělý zážitek!

ARUSHA

Z masajské vesnice jsme jeli zpět do Arushy, přijeli jsem po 17 hod zase do hotelu JEVAS. Rozloučili jsme se s našimi spolucestujícimi a já měla tak trochu na krajíčku, že už je konec. Nemohla jsem uvěřit tomu, že jsem ten velkej sen právě prožila a že právě skončil!

Druhý den jsme po snídani měli zajištěný odvoz (také v ceně safari) na letiště do Arushi, ze kterého jsme letěli na Zanzibar. Lěteli jsme společností PRECISION a cena 5280 kč za hodinový let nás málem položila. Byl to nejdražší, nejkratší let, který jsme absolvovali:D Navíc tak malé letiště jsem v životě neviděla, pouze jedna místnost, batohy nosili ručně do letadel a lety vždycky přišel oznámit nějaký zaměstnanec. Dost zajímavá zkušenost:D
Na Zanzibar můžete také jet autobusem do Dar el salaam, což je ale 9hodinová cesta z Arushy,  a z Dar el salaam musíte trajektem, Takto dlouhou cestu se nám ale nechtělo absolvovat, proto jsme si radši připlatili za hodinový let. Také můžete letět z Kilimandžára letiště, které je ale zbytečně dál od Arushy a ceny letenek byly stejné.

Safari pro nás bylo něco úžasnýho, nepopsatelnýho, dojemnýho, silnýho…Nedá se to popsat slovy, fotkami ani videem. Safari se musí zažít a pro mě to byl nejsilnější cestovatelskej zážitek!!! <3 Nelitujeme ani jedné koruny a určitě se na safari budeme chtít vydat znovu!

A o tom, co nás čekalo na Zanzibaru , jestli to pro nás byl doopravdy takový ráj, o kterém se mluví a jaké jsme z něho měli pocity, si můžete přečíst v dalším článku!:)

4 comments Add yours
  1. Děkuju moc, snad pomúžou:) Věřím, že se tam podíváte, nezapomenutelný zážitek:) Držím pěsti ke splnění snu:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *