Zanzibar

Po dobrodružném týdnu v divočině, jsme si chtěli užít trochu té romantiky na vyhlášených plážích Afriky na ostrově koření Zanzibaru.

Musím říct, že byla skvělá volba spojit safari se Zanzibarem, nám stačil na Zanzibaru bohatě týden. Nechtěli jsme být jen na jednom místě, ale ostrov trošku poznat a proto jsme zvolili 3 místa na ostrově.
Let z Arushy trval hodinku a na letišti už nás čekal personál z hotelu, který nás přijel vyzvednout. Taxík stál 50 dolarů a jeli jsme hodinu.

A jak se po Zanzibaru pohybovat?

Turisté nejčastěji využívají taxíky, které jsou ale jak vidíte totálně napálené. Naše rada zní, smlouvat, smlouvat, smlouvat! 😀 Bohužel žádné ťukťuty apod přepravu tu zde nemají. Další možnost je dala dala, což je místní crazy bus, kde je 18 míst, ale jede tam třeba 30 místních. Nejsou žádné jízdní řády, mávnete a jedete, pak řeknete kde chcete zastavit. Poslední možnost, je skútr, nebo půjčení auta. Musíte si zařídit místní řidičák, který stojí 15 dolarů a trvá prý 2 dny, než se řidičák vyřídí. To ale nemáme ověřené.

PAJE – 1. ZASTÁVKA

Paje se nachází na východním pobřeží, které je známo díky svým velkým odlivům. Upřímně jsme na to byli dost zvědaví a ani ten velký odliv nás neodradil. Paje je také známe pro noční život, kitesurfing, díky větru, který zde panuje a tyrkysovými moři, říká se, že je to mladší sestra Nungwi (neslavnější oblast )
V Paje jsme strávili 3 noci v úžasném resortu http://www.hotelontherockzanzibar.com/, kde noc pro dva v bungalovu s výhledem na oceán a snídaní vyšla na 1330 Kč
Tohle ubytování doporučujeme hlavně pro ty, kteří chtějí mít klid, a užít si romantiku.. K centru dění, kde jste mohli najít plážové bary apod, to bylo 10 – 15 min procházkou po pláži, takže pro nás ideál:) Navíc v hotelové restauraci s výhledem na oceán skvěle vařili. Tomuhle ubytku nemáme vůbec co vytknout!:) Vlastně jo, mohli by mít infinity pool na kopci:D

Odliv tu byl doopravdy každý den, většinou od 9 – 14 hod. Musím ale říct, že jsem odliv měla radši než příliv. Při odlivu totiž krásně vynikla voda, která byla totálně průzračná a vy se tak mohli procházet a cachtat v lagunách, které odliv vytvořil. Na plavání to sice nebylo, ale to nám vůbec nevadilo. Když byl příliv, bylo v oceánu doopravdy dost řas a bylo díky písku a vlnám kalné, takže se mi upřímně do vody ani nechtělo,jelikož řasy se mi stále otíraly o nohy a nebylo to pro mě fakt nic příjemného. Voda v Paje je teplá skoro jako ve vaně, takže se připravte, že se moc neschladíte:D ale ta tyrkysová barvaaaa…

Co je totálně otravného ve všech částech Zanzibaru, jsou naháněči, kteří na vás budou číhat všude!!! Hlavně tedy na plážích!

Větu Jambo (ahoj) how are you my friends? Jsem nemohla už ani vystát!:D Budou vám nabízet od výletů, po suvenýry, ubytování, taxi, coconut juice až po kitersurfing. I když řeknete několikrát ne, půjdou stále s vámi několik metrů. Je to doopravdy nepříjemné a fakt otravné! Kolikrát nás přešla i chuť se projít po liduprázdné pláži, protože oni na vás číhali prostě všude. Dokonce i když jste byli při odlivu v oceánu, byli schopni jít za Vámi. Přišli jsme si tam jak chodící peněženky a doopravdy nám to nebylo příjemné. Tady v Paje to bylo úplně nejvíce! Obrňte se tedy trpělivostí, nám se osvědčilo na ně pak už vůbec nereagovat a stále jít:D

Z Paje jsme byli moc nadšení, tyrkysová voda, bílý písek a palmové pobřeží byl dokonalý obrázek exotiky. Paje ale také byla nejdražší místo na Zanzibaru, které jsme navštívili. V restauracích jídlo stálo kolem 200 kč, ale zase bylo výborné.
Koktejly stály kolem 100 kč, a freshe 80kč, trochu rozdíl oproti mé milované Asii:D Ceny nás tedy dost překvapily:D

V Paje jsme navštívili nejslavnější restauraci Zanzibaru ROCK, která je uprostřed vody.

TIP – Doporučujeme tam jít rozhodně v době přílivu, protože tam musíte jet lodičkou, což je skvělý zážitek. Při odlivu to musí být tak trochu o ničem, protože tam přijdete normálně pěšky. Nicméně jídlo za 20 dolarů bylo dost předražené za to, co jsme dostali. Doporučujeme proto jít jen na drink, byla to super zkušenost.
Rezervaci si udělejte minimálně den dopředu. Jelikož je to malinká a slavná restaurace, každý má hodinu na návštěvu, pokud byste chtěli zůstat déle, platíte za každou hodinu 15 dolarů.
Taxík nás vyšel tam i zpět s počkáním na 35 dolarů a od hotelu to bylo 20 min.

Také jme si v Paje půjčili na hodinu skútr od mísťňáka po pláži, protože byl obří odliv, umožnilo se nám tak podívat dále po palmovým pobřeží, což bychom pěšky neušli:) Při jízdě na pláži nepotřebujete místní řidičák.
Po 3 dnech jme se přesouvali více na sever, ale stále na východní pobřeží do oblasti Kilima Juu Pwani.

 

MIRAMONT RETREAT  – 2. ZASTÁVKA

Všichni z našeho džípu ze safari jeli na Zanzibar a tak jsme se s jedním párem v Paje potkali a jeli společně na sever, proto jsme se o taxík podělili a vyšel nás na 30 dolarů za hodinovou jízdu.

Tohle místo jsem vůbec nevybírala kvůli lokalitě, ale kvůli ubytování http://www.miramontzanzibar.com/, které bylo naprosto nádherné a já se do něj zamilovala už doma:D A navíc stálo jen neuvěřitelných 340kč na osobu s wifi, bazéném a snídaní! Samozřejmě, že jsme neodolali a ubytko hnedka bookli a ani nepodívali na lokalitu:D I když nám to bylo jedno, tady jsme si řekli, že se budeme jenom válet, jíst a pít:D
Byli zde ale krásné, několikakilometrové a liduprázdné pláže! Vážně jsem to nechápala, ale po plážích jsme chodili zcela sami! Odliv tu byl stejný jako v Paje, možná trošku větší a vytvořil krásné laguny v moři.

Pokud chcete ušetřit a mít přitom nádherné ubytování tohle rozhodně doporučujeme!!! Každý den pořádalo ubytování výlet za třetinové ceny, oproti prvnímu hotelu! Jídlo bylo vynikající, nikde jinde se moc jíst nedaleko, v okolí toho moc nebylo, takže romantika se vším všudy! Kdo hledá noční život, nic pro něj, vážně tam jste odřízlí, ale je to taaak krásný! Popíjeli jsme koktejly, zašli na masáž, váleli se u bazénu, procházeli se po plážích, trochu jsme tu zvolnili!:)

Druhý den jsme navštívili spice tour, průvodci byli fakt vtipní, bylo to zajímavé, hodně jsme se o koření  dozvěděli, ochutnali jsme místní ovoce, mohli jste si nakoupit jejich produkty a během prohlídky vám průvodci vyráběli věci jako čepice, kravatu, náramek. Vypadali jsme jak jelimani:D A na konci vám vylezou pro kokos na palmu:D
Vstup zde žádný není, ale samozřejmostí je dýško pro 2 průvodce. Taxík nás vyšel 50 dolarů pro 2, s hodinovou jízdou tam a nazpátek a řidič, který tam na nás čekal. Celková prohlídka trvala něco kolem hodiny a půl.

V Miramontu jsme strávili 2 dny a vážně doporučujeme!!:)

NUNGWI – 3. ZASTÁVKA

Jako poslední nás čekala nejvyhlášenější oblast Zanzibaru Nungwi. Jsem ráda, že jsme celou dobu nebyli jen na jednom místě,ale měli možnost poznat více míst:)
Například z Nungwi jsem byla zklamaná a představa, že zaplatím 50 litrů za all inclusive dovolenou tady, tak mě asi omejou!!:D resort vedle resortu, restaurace a bary nasekané vedle sebe. S panenenskou pláží to nemělo fakt nic společného.
Při příjezdu nás čekal tak trochu šok, pláž která měla být jak z katalogu, rozhodně jak z katalogu nevypadala. Všichni říkali, že na severu odliv není, ale byl jak prase a těch řas? Neměla jsem prostě slov, k tomu otravní nahaněči, zataženo a odpadky na pláži rozhodně nevytvářeli idylickou dovolenou a pláže z katalogu:D

Šli jsme se tedy projít, nic jiného stejně nezbývalo:D a došli jsme až k záchrané stanici želv. Zaplatili jsme si vstupné cca 200 kč/osoba. Je to záchranná stanice pro želvy, kde nám podali výklad, vysvětlili, proč to dělají, zajímavosti o želvách a mohli jste si želvy ve vodě nakrmit.
Upřímně jsem už nevěděla, jestli jim mám věřit nebo je to jen turistická atrakce. Krmení želv ale bylo super a vypadali spokojeně:)

Naštěstí si Nungwi odpoledne při přílivu reputaci vylepšilo a voda byla krásně tyrkysově modrá a průzračná.

V Nungwi byly rozhodně nejdražší ubytka, původně jsme chtěli tento super levný a krásný guest house, ale měli plno. Vám ho ale rozhodně doporučuju, třetinové ceny, oproti jiným, minutu od pláže, skvělé hodnocení, krásný interiér! http://www.makofiguesthouse.com/

My bydleli ve vzdálenějším https://www.booking.com/hotel/tz/mawimbi-bungalows.cs., kde noc vyšla na 1800kč/ bungalow se snídaní. Takže nejdražší ubytování co jsme měli a z těch 3 nejhorší:D Je to nové ubytování, čisté, krásné bungalovy a bazén, i když trochu odstrčené, po setmění jsme se doopravdy báli. Jdete 300 metrů takovou neosvětlenou ulicí, kde nic není, potkáváte místní a nebylo to příjemné.
Majitel uměl fakt málo anglicky (byl to ital), žádná starost o hosty, v bungalovech téměř nikdo nebyl, takže jsme se cítili divně,když jsem tam na večeři seděli sami:D snídaně super, ale jídlo k večeři bylo fakt děs:D takže jsme tam jedli jen jednou a nikdy více:D
Takže tohle ubytko bych zas tak nedoporučila. Ostatní ubytování v okolí ale stála přes 2000 a také slavná hodnocení neměly a ani z fotek nevypadaly lákavě:D ostatní ubytování za 5 tisíc a výš, byli samozřejmě o něčem jiném:D

Na druhou stranu nás v Nungwi překvapilo, že zde bylo levnější jídlo jak v Paje a to jsme si mysleli, že díky nejturističtější oblasti bude ještě dražší. Tady jste se v pohodě najedli kolem 100kč.

KENDWA  – NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽ ZANZIBARU

O Kendwě jsme slyšeli, že je nejkrásnější pláží Zanzibaru a musíme uznat, že je to pravda. Navíc odliv tu není jako na jediném místě vůbec žádný, takže se zde můžete koupat celý den, což byla paráda. Od hlavní pláže Nungwi je to cca 2,5 km, my to chodili pěšky po pláži, ale musíte si dát pozor na příliv a odliv, ale do 17 hod, jsme se dostali pěšky zpět v pohodě. Můžete si vzít taky vodního taxíka, normálního a nebo chytnou nějakého rybáře.
Takže pokud chcete do oblasti Nungwi, tak jedině sem! Velký rozdíl oproti hlavní, nejznámější pláži Nungwi.
Na Kendwě jsme strávili 2 dny a vždy jsme si zaplatili lehátka v sunset Kendwa resortu, kde na celý den lehátko stálo 5 dolarů. Navíc mají i bar a restauraci na pláži, kde skvěle a levně vařili:)
Je tu jen pár resortů, minimum naháněčů a ta voda je něco úžasnýho! Takhle modrou vodu, jsem asi ještě nikdy neviděla:)

Co se dá na Zanzibaru podniknout

Ve všech částech Zanzibaru vám budou nabízet ty stejné výlety. Hlavní výlety Zanzibaru:

Stone Town – hlavní město Zanzibaru, plné historie zapsané v UNESCO
Prison Island – uvidíte zde obří, staleté želvy
Rock restaurant – neznámejší restaurace Zanzibaru na vodě
Spice tour – poznáváte koření na farmách, ochutnáváte místní ovoce
Mnemba island – šnorchlování
Cycling tour – do místních vesniček, nebo okolí Nungwi
Mnarani Akvarium – záchranná stanice želv, které můžete krmit.
Západ slunce na loďce
Jozani Forest – žije zde jediný druh opic na světě.
Koupání s delfíny – loďkou vyjedete na oceán a skočíte mezi delfíny.

Upřímně nám přišlo, že výlety jsou vycucané z prstu, aby turisti “měli co dělat”. Musíte se připravit, že Zanzibar je placka, kromě pláží tam toho doopravdy moc není. Není tam žádná hora, žádná džungle, žádný vodopád. Šnorchlování je oproti jiným destinacím dost slabé, korály zničené. Delfíni se často nevidí, a když s nimi chcete plavat, potopí se na dno, kde nemáte šanci je vidět, jsou z turistů otravení a ani se jim nedivím. Po plavání s delfíny na Zélandu nás tady plavání  s nimi ani nenapadlo. Do Jozani forest,se nám po safari nechtělo, tam jsme viděli opic nespočet a ve Stone townu jsme nechtěli strávit celý den, radši jsme ho strávili na pláži.

Proto jsme zvolili pouze výlety na spice tour, rock restauraci a  mnarani akvarium. Chtěli jsme ještě cycling tour po místních vesničkách, ale měli v ten den plno:( to mě mrzí asi ze všeho nejvíce, jelikož jsem chtěla více poznat místní život, takže tento výlet bych vám určitě doporučila. Kamarádka na něm byla a byla moc nadšená, říkala, že to byl nejlepší výlet z celého Zanzibaru. Booknout můžete zde https://www.zanzibarcyclingadventures.com/ a společnost se nachází u pláže v Nungwi.

Musíme uznat, že na Zanzibaru a safari byly skvělé služby a také lidé ve službách byli opět super milí, z toho jsme byli nadšení:) Na to, že nás každý připravoval, že je to Afrika, vše tam trvá, je pomalé, v restauraci čekáte na jídlo dlouho, auto pro vás nepřijede v 8, ale v 10 hod  apod. Tak musím říct, že my takový pocit neměli, všichni se snažili, vše frčelo a byli jsme moc spokojeni:)

Ovšem na ulicích už to taková sláva nebyla.. Musím říct, že kdokoliv na nás byl milý, já už ho stejně podezírala, že nám chce něco prodat apod. a také to tak ve většině případů bylo. Masajové s vámi byli kamarádi jen do té doby, dokud zjistili, že si vlastně koupit nic nechcete, pak vás ani nepozdravili, takže za mě lidi na Zanzibaru zklamání:(
(Masajové z pevninské Tanzánie jezdí na Zanzibar prodávat turistům suvenýry, zde nějakou dobu pobývají a poté se vrací k rodinám s vydělanými penězi)

Po 2 dnech nás čekal návrat domů. Letěli jsme až ve 2 ráno, taxík nás vyšel na 35 dolarů na letiště a cesta trvala skoro hodinu a půl. Byl čas ze z tropů vrátit do barevné podzimní Prahy.

Menší slovníček na cesty, co jsme pochytili:
Jambo – ahoj
Mambo – jak se máš?
Karibu – vítejte, nemáš zač
pole, pole – pomalu
Hakuna matata – žádnej problém
Sante – děkuju
Sante sana – děkuju moc
Simba – lev
Pumba – prase
Tembo – slon

Všichni umí anglicky, ale když řeknete pár slov ve svahilštině, všichni budou mít hroznou radost:)

Naše celkové dojmy, finance, video a shrnutí si můžete přečíst v posledním článku.

2 comments Add yours
 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dvě věci.
  1) Jak jste řešili cestovní pojištění? Když zadám výběr země, vyhodí mi to Tanzanii a Zanzibar zvlášť.
  2) Jak jste řešili Online formulář, který je zvlášť pro cestu do pevninské části – Tanzanie a zvlášť pro Zanzibar? Jde mi o to, že musí být vyplněn 24 hodin předem. Nejdříve budeme v Tanzánii na safari. To je v pohodě, vyplním doma před odletem. Ale ze safari letíme na Zanzibar. Nemám šanci to vyplnit, když budu kdesi v buši.

  Moc Vám děkuji za odpovědi. Lucie

  1. Dobry den, uprimne cestovni pojisteni si vubec nevybavuji, ale nepamatuji si, ze by tam byl nejaky problem..
   Jinak mi zadny online formular neresili, jen jsme zaplatili viza na imigracnim a nikdo po nas nic nechtel. Mozna se to jiz zmenilo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *