Palawan

Jako první nás čekal Palawan – prý nejkrásnější ostrov Filipín a musím říct, že jsme hned ze startu nasadili laťku sakra vysoko! Totálně nás dostal! A já jsem z něj do teď totálně paf!! <3

Z Manily jsme tedy letěli hned do Puerta Princesa cca 1 hod 15 min:) Z ubytka jsme si domluvili odvoz, takže personál nás čekal na letišti, bohužel se trochu načekal, jelikož jsme měli zpoždění necelý 2 hoďky a neměli jsme jim jak dát vědět:( Místní z ubytka ale přesto neztratili úsměv na tváři a vřele nás vítali! 🙂 Což bylo faaakt milýý!:)

V Puertu jsme bydleli  zde  – Subli Palawan full cabin za 1300 pesos pro dva na noc se snídaní. a strávily jsme tu necelé 3 dny. Tohle ubytko musím jedině doporučit, jedno z nejlepších ubytek, co jsme měli!! Neuvěřitelně milý personál, úžasný dřevěný bungalovy a nejlepší snídaně. Pokud budete v Puertu a nepotrpíte si na rezorty, tímhle rozhodně nešlápnete vedle!:) Tady se budete cítit jako doma:) Není to sice úplně v centru, za to v přírodním stylu a hotel nabízí vždy odvoz do centra, kdykoliv si řeknete, cesta trvá cca 5 min autem.. Poté tricykl z města na ubytko za 50 pesos.

Na první týden jsme měli zaplacený balíček výletů, jak už jsem dříve zmiňovala, znamenalo to , že nás vždycky minivan vyzvedl v dohodnutou hodinu na ubytku a odvezl na výlet a poté zase přivezl, Průvodce byl vždycky místňák, takže to bylo super a paradox byl, že většina spolucestovatelů (cca 8) na výletě byli filipínci, a všichni byli strašně super!!:)

 

                                                       HONDA BAY

První den nás čekal teda první výlet konkrétně island hoping na Honda bay –je to zátoka, kde jsou ostrůvky,po kterých jezdíte lodí. My jsme chtěli navštívit Pandan a Crowrie island, ale kvůli málo lidem nás přesunuli na 3 ostrovy – Starfish, Luli, Crowrie. Nejvíce se nám líbil Crowrie kde jsme měli i oběd a chillovali pod palmama s kokosemna. Na Starfish byly zase všude úžasné hvězdice. Musím říct, že nás nadchnul asi jen Crowrie Island. My jsme rádi, že jsme Hondu bay navštívili a na crowrie islandu jsme si to užili:) Výlet trvá od rána do večera, dostanete šnorchlovací vybavení, pití a oběd na ostrově.

Pokud bych si mohla vybrat vzala bych výlet na Pandan a Crowrie🙂

Crowrie Island

053   054

Luli Island

Starfish Island

  

                                 PODZEMNÍ ŘEKA ( UNDERGROUND RIVER)

Druhý den ráno jsme cca kolem 8 hodiny jeli  minivanem, který nás opět vyzvedl na ubytku, na řeku, která je prý 8 div světa.
Cesta byla vážně dlouhá,ale za okny je co sledovat, takže to utíká rychle:) na řeku jsme se ale málem nedostali, kvůli špatným podmínkám na oceánu, jelikož byla bouřka, ale nakonec jsme tam i přes šílené vlny a strachu na lodi dojeli:D Podzemní řeka se nám líbila, ale je třeba zvážit, že samotný výlet na řece trvá cca hodinu ale zabere vám to celý den pokud budete vyrážet z Puerta, což hodně lidí odradilo. Určitě bych to spojila ještě s jungle trail, kde jdete džunglí, přes kterou se dostanete k řece. Každopádně jeskyně v nás zanechala dojem.
Kdybych se měla ale rozhodovat znova, tento výlet bych vynechala. Je to klasická masovka, kde je hromada turistů, který kazej dojem nedotčený přírody a pokud pojedete z Puerta ztratíte celý den kvůli hodině výletu.

     

vesnice u podzemní řeky

Můžete také přespat ve městě Sabang, který je od řeky velice blízko a nezabere vám tolik času přejíždění:)

Restaurace v Puertu – určitě musíte vyzkouše Kah Lui, my jsme zde byli i když nemusíme mořský plody a byli jsme nadšení. Prostředí je neuvěřitelné a atmosféra také, obsluha extrémně milá. Několik chodů a fakt výborných nás vyšlo v přepočtu na 400 kč pro oba. Pro nás to byl jeden velkej gastro zážitek, jak prostředím, tak samozřejmě jídlem:)

Další  restaurace, kde jsme se dobře najedli byla Kinabuchs gril bar, kde byla milá obsluha,sedíte venku a jídlo super, veliké porce.

                                                   EL NIDO

Další ráno jsme se už přesouvali minivanem,který nám vyzvedl na hotelu do El nida. Měli jsme řidiče, který to řezal, takže jsme tam dorazili cca za 4 hoďky místo 6 hodin:D  Zbytek dne jsme strávili na pláži Los Cabanas Beach,která je sice více komerční, ale určitě dobrej start, jsou tu krasný západy slunce!  Určitě pláž obejděte i z druhé strany, v přední části jsou bary, resorty,ale pokud zajdete dál, budete na pláži zcela sami:) Dostanete se tam tricyklem z El nida za 150 pesos, cca 5km jižně od El nida. Je zde i zipline přes oceán,pro ty kteří mají rádi adrenalin!

  

  

Jak se dostat do El nida:
Minivan – můžete si rezervovat zde –http://ww2.lexusshuttle.com  cena je 600 – 700 pesos, poslední jízda minivanem je v 17:30.
Autobus –  který je levnější ale cesta trva cca 7 hodin:
https://www.pinoytravel.com.ph/booking/search?from=Puerto%20Princesa&to=El%20Nido&Operator=Cherry
cena cca 350 pesos. Co jsme ale slyšeli od cestovatelů, tak autobusy se jim líbili a preferovali je více než minivany, kde seděli namačkaní.
Letadlo – u El nida je i menší letiště,kam lítá malé vrtulkové letadýlko, toto je však nejdražší varianta a moc cestovatelů, co znám to nevyužilo, hlavně lety tady jsou dost nevyzpytatelný, tak bacha na to!

A PROČ EL NIDO?

El nido je prý jedno z nejhezčích míst na Filipínach a rozhodně by to byl hřích ho při návštěvě Filipín nenavštívit. Samozřejmě je každý rok více a více turistické, jelikož se to mezi cestovateli rozkřiklo:D každopádně my jsme si to tady zamilovali i přesto a bylo to jedno z nejkrásnějších míst co jsme navštívili:)

El nido je tedy turistické, ale je zde krásná batůžkářská atmosféra, samí převážně mladí lidi v partě, s krosnami na zádech, co nevědí kam zítra pojedou,, Počítejte ale, že v El nidu jsou dražší cenym než jinde na Filipínách, ale nic tak hrozného to není.

El nido je známý svými lodními výlety po okolních ostrovech,kdy projíždíte mezi skálami na okolní laguny, a pláže, či jeskyně. Máte na výběr A,B,C,D, plus E je pozemní výlet. Jeden výlet stojí většinou 1200 pesos! Odjíždí se ráno v 9  z přístavu a vracíte se kolem 17 hodin večer, v ceně je šnorchlovací vybavení, úžasný oběd na ostrově a voda na pití plus anglicky mluvící průvodce

Nejoblíbenější výlety jsou A a C a říká se,že to je to NEJ z El Nida! Tyto 2 výlety jsme zvolili i my!

Tour A, laguny  a pláže  – navštívíte  – Small lagoon, Big lagoon a Secret lagoon, Shimizu island ( zde budete mít pravděpodobně oběd)  a Seven Commandos beach.

Tour C – navštívíte – Secret beach, Hidden beach, Helicopter island nebo Dilumacad island, a úžasný výhled z Mantinloc Shrine.
Také záleží na počasí a kam vás podmínky na moři a vlny pustí, tudíž můžete změnit trasu a třeba místo jednoho ostrova navštívíte jiný.

A kde výlety seženete??
Všude ve městečku, na ulicích, na hotelu, v restauracích, nemusíte se bát, jelikož prodejci se o vás budou prát:D Stačí přijít den předem a domluvit se a druhý den můžete razit do ráje!!:) Do úžasnýho ráje!!  <3

Pokud si koupíte skupinový výlet na ostrov, bude vás cca 15 lidí na lodi.
T
IP
: Můžete si ale také pronajmout soukromou loďku, která vyjde ale mnohem dráž, proto se pro 2 lidi z finančních důvodů nevyplatí, ale kliďo můžete jet i ve dvou samozřejmě:D pokud ale jedete v partě, nebo se tam s někým seznámíte a domluvíte, rozhodně tuhle možnost využijte!!:) Budete vyrážet dřívě jak ostatní lodě, a proto na ostrovech můžete být zcela sami, což hned dává výletům jiný rozměr!!:) soukromou loďku teda rozhodně doporučuju a teď zpětně bych nešetřila a zvolila bych určitě tento způsob!

V El nidu jsme bydleli https://www.facebook.com/Ricos-Beach-Cottages-685738921508860/ (nemají webovky, pouze FB stránky)

Ubytko se super výhledem přímo na pláži za 1500 pesos se snídaní za pokoj, což na El nido je super cena! Je to teda vážně jednoduše zařízenej pokoj, jen postel, větrák a malej stoleček, a studená sprcha,ale nám to stačilo!!
Ubytko je přímo v centru dění , vše jsme měli v docházkové vzdálenosti, přímo na pláži, kde jsou úžasné bary a restaurace. Nepočítejte ale, že se dá na pláži koupat, slouží spíše jako přístaviště lodí:) Na podívanou a výhled z pokoje,to bylo ale víc než pěkný! 🙂

Výhled z naší terasy

První den jsme tedy celý den strávili na lodním výletě A, kde objíždíte různé laguny  na každé laguně máte volno cca 45 min. Pokud oběd tak většinou hodinu a více.

Bohužel z těchto vodních výletů mám nejméně fotek, což mě moc mrzí, jelikož tyto výlety byly vážně nádherný!
Proto POZOR!!

Neudělejte stejnou chybu jako my, a vybavte se buď voděodolným krytem na foťák, mobil, ale spíše a hlavně voděodolným batohem!!! Loď totiž dost často nemůže zastavit na břehu,kvůli korálům a musíte kus doplavat, s tím jsme moc nepočítali a nebyli na to připravení, proto jsme foťáky a telefony musely nechat na lodi:(  Vy ale určitě budete chytřejší a já vám garantuju fotky jako z kalatogu!!! <3

První zastávka Seven Comandos beach – nádherná pláž s mega modrou vodou! Jedna z nejhezčích pláží!

Shimizu island – nádherné skály v moři, ale bohužel se sem sjedou snad všechny lodě na oběd, tudíž turisti tak trochu  dost kazí dojem nádherné  přírody. Na tomto ostrově budete mít tedy i vy oběd. Přesto úžasný scenérie kolem vás!!:)

        464

Small lagoon– zde si můžete půjčit kajaky, kvůli černým rybám, kteří „koušou“ takže by vás pak mohlo svědit tělo. Kajaky určitě doporučujume v laguně to bylo super,hodně lidí nešlo a čekalo na lodi,ale pak litovali, určitě neváhejte  a lagunu si projeďte.

  • Bohužel z  big a small lagoon, nemáme moc kvalitních fotek, jelikož jsme tam museli doplavat:( ale určitě vám google najde:)

Big lagoon – tady si taky půjčte kajaky,abyste stihli velkou lagunu projet!!:) stojí to 300 pesos.

Secret lagoon– samotná pláž byla krásná, ale musíte ještě prolézt dírou ve skále, kde se samotná secret lagoon schovává – ta nás ale moc neuchvátila, voda místo modré, byla hnědá asi tím, že to bylo dost rozvířené od turistů, takže jsme strávili čas spíše na pláži.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

Taky pozor na korály a planktona! Bolí to, ale stojí to za to! Pokud nechcete jít na ostrov, můžete sedět na lodi a čekat na ní. Hodně lidí už bylo ke konci unavených nebo otrávených z korálů, tak se už ani nešli podívat a čekali na ostatní na lodi, což si ale myslím, že je šílená škoda.

Naše posádka na lodi:)

Druhý den v El nidu jsme navštívili vodní výlet C. První zastávka byl helicopter island – jmenuje se tak, jelikož jeho tvar připomíná z dálky helikoptéru.

Oběd jsme měli na nejhezčí pláži co jsem viděla: Tapiutan Island, který nebyl v plánu, ale kvůli vlnám jsme nemohli zajet na hidden beach. Tady byla ta nejkřišťálovější voda z celých Filipín a já byla strašně ráda, že nás vlny zavedly právě sem:)

       

   

  

oběd, který nám posádka připravila

Dále jsme jeli na Matinloc Shrine – výhled z útesů do okolí, nádhera, hezčí výhled jsme neviděli. Určitě si vyšplhejte nahoru na skálu, kde se vám naskytne tento výhled!


  

  

Secret beach – tady musíte proplout dírou ve skále,která je na oceánu do laguny která se schovává vevnitř, docela dobrodůžo, ale Filipínci Vás v tom nenechaj, hlídaj hrany skal o sto šest. Ten kdo neumí plavat si může vzít vestu, ale přišlo mi to docela nebezpečné, jelikož my měli na oceánu velké vlny! Jo a bacha na Číňani, ty skáčou do vln i když neumí plavat a pak používaj vás jako záchytnej bod:D

Osobně se mi více líbilo C, než A, jelikož na áčku bylo až moc přeturistováno,ale to bylo díky tomu, že předtím než jsme přijeli do El Nida, bylo 3 dny špatné počasí, tudíž byly zrušeny všechny vodní výlety a po 3. dnech se mohlo vyrazit, bohužel ještě byly špatné podmínky na oceánu po trase B a D, proto všichni lidi museli jet v jeden den na A a C. (ale to se moc často nestává, bylo zrovna zemětřesení na Taiwanu, tudíž to počasí dost ovlivnilo..) měli jsme vlastně takové štěstí v neštěstí. Jelikož kdybychom přijeli o 3 dny dříve (což jsmě měli v plánu) nic z těchto úžasných míst bychom neviděli, a seděli  bychom na zadku na pevnině.. Takže turisti byla ta nejmenší překážka:)

                                                     NACPAN BEACH

Poslední  den v El nidu a celkově na Palawanu jsme si půjčili skůtra za 600 pesos/den. Zkontrolujte si hlavně, aby byla plná nádrž a nafouklý kola, často Vás chtějí „natáhnout“. Skútrem jsme jeli na nedalekou Nacpan Beach, která je od El Nida vzdálená cca 25km. Cesta je jednoduchá jižně, stále rovně a pak jedna odbočka doleva, a další, kde je cedule na stromě (nesmíte přehlédnout) a tam už jedete po nezpevněné cestě až na samotnou Nacpan Beach.

Cestou jedete přes vesničky, potkáváte buvoli,rýžová pole, takže je se na co dívat, nádherná příroda, Nacpan Beach nás úplně dostala, několika kilometrová pláž, nikde ani noha!!:) Určitě vylezte na kopec na konci pláži na vyhlídku!! A bacha na medúzy, My jich tam měli strašně moc!
Nacpan beach byla jedna z nejhezčích pláží co jsme viděli! Můžete se tam také ubytovat v chatkách Jack´s place za 1000 pesos! Za mě skvělá volba! https://www.facebook.com/jacksplacenacpanbeach/

Tuto ceduli nesmíte minou zavede vás k Nacpan beach, od této doby pojede už po nezpevněné cestě

   

  

  

Po ceste nazpátek do El Nida jsme se zastavili na Nagkalit – Kalit Falls, cesta k vodopádům trvá cca půl hodiny pěšky, vemte si místňaka za pár drobných, který vás tam zavede, potkali jsme turisty, kteří šli sami a dost bloudili a byli úplně zpocení, nakonec se k nám museli připojili, protože sami říkali, že totálně zabloudili. Připravte si fyzičku protože Filipínec se s tím nemaže a nezpomalí do tý doby, než bude v cíli:D Několikrát se cestou musíte brodit říčkou, jdete palmovým hájem, a nedotčenou přírodou, potkali jsme jen 2 turisty( ty ztracený:D )! Takže divočina se vším všudy, doporučuju!! Zbytek dne jsme strávili na zmiňované las cabanas beach (Marimegmeg beach)

    


   

 

Restaurace:

Altrove – italská restaurace, která je vyhlášená, připravte se ale, že asijské ceny tam nejsou a vyčkáte si asi také pěknou frontu na stůl.

Art Cafe – slouží téměř na všechno, můžete si zde i zakoupit lodní výlety  a dá se platit kartou! A prý tu výborně vaří! Ale připravte se, že na stůl budete čekat!

My se nejčastěji stravovali v restauracích na plážích, jelikož to mělo atmošku:D a u místních ve warungách,nebo street food, je to  nejlevnější varianta s místní atmoškou a to prostě v Asii chceš:)

Poté jsme se z El nida museli dostat zpět minivanem do Puerta (opět 5 hodin v minivanu) a z Puerta letem do Manily, odkud jsme se přepravovali na krásné rýžové terasy do Bananue,o tomto místě  si můžete přečíst v dalším článku!:)

Co bychom dnes na Palawanu udělali jinak :

El nido – určitě bychom si pronajali soukromou loďku, na lodní výlety ( to se ale vyplatí alespoň při 4 lidech, ideálně 6) můžete si říct, kam chcete a HLAVNĚ můžete vyrazit dříve než ostatní lodě, většinou už v 8hod, tudíž jste na ostrově úplně sami bez turistů. Ostatní vyráží cca na 9:30. Určitě bych tuto variantu doporučila, přeci jen to má jiné kouzlo než s hromadou turistů.
Pokud bych měla více času, šla bych i na vodní výlet B!:) a navštívili bychom určitě i Port Barton, který taky musí bejt nádherný a ještě ne tak turistický:) bohužel času nebylo nazbyt:(

 

2 comments Add yours
  1. Ahoj, prosím Tě, co bylo to ubytování, ve kterém jste byli v puerto Princessa? Ten Odkaz je na nějaké koupelny 😀

    Díky

    1. Ahoj, diky za upozorneni, uz asi nemaji svoje stranky, driv ten odkaz normalne fungoval😄 jinak je to sublipalawan, mrkni treba na Tripadvisor.. ubytko rozhodne doporucuju:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *