PRAKTICKÉ TIPY

Sepsala jsem nejčastější otázky, které jsme si kladli před cestou i my a tipy, které by se vám mohli hodit, abyste si užili Island na maximum:)

Jaké období pro Island zvolit?

Záleží, co na Islandě chcete dělat. Pokud chcete vidět polární záři, určitě zvolte zimní období, možno ji vidět od října. Počítejte ale s tím, že povětšinu času je na Islandě v zimním období tma, a tak si cestování moc neužijete. Navíc bude šílená zima a silnice díky sněhu uzavřené. Vidět polární záři musí být ale doopravdy zážitek, ale na první cestu na Island, bych toto období nevolila.

Pokud si chcete užít Island, kdy je nejtepleji, zvolte červenec, srpen.
Hlavní sezona začíná od června, do konce srpna, připravte se ale, že na letní prázdniny tu bude fakt narváno a ceny mnohonásobně vyšší

My proto zvolili červen, který nám vyhovoval doopravdy se vším všudy. Všude bylo málo lidí, kempy jsme nemuseli rezervovat dopředu, silnice byli už průjezdné, bylo nádherný počasí a navíc kvetly lupins (místní plevel s fialovými květy) které jsou doopravdy nádherné a fotogenické. Také jsou po celém Islandě jehňátka a hříbata, jelikož se v tomto období rodí.

Pamatujte taky, že v období od konce května do konce sprna bude na Islandě 24 hodin světlo. Což nám přišlo naprosto super, protože jsme tak stihli strašně moc věcí a mohli jste jít k vodopádu klidně o půlnoci a bejt u něj zcela sami:)

Co je to RING ROAD?

Ring road je nejslavnější okruh, který vede kolem dokola celého Islandu. 1339 km, a zabere vám 23 hodin řízení bez přestávky.
Na Ring Road uvidíte nejslavnější úkazy Islandu, které jsou kousek od zpevněné cesty, která je značena 1.

Na Ring road vám bohatě stačí normální auto, jelikož všude vede zpevněná cesta.
Pokud chcete do vnitrozemí, nebo na west fjoards, nebo jen na vzdálenější místa od silnice číslo 1, musíte zvolit auto 4×4

Stačí na RING ROAD týden?

Ano i ne.
Záleží jaký typ cestovatelů jste. Pokud si ráno rádi vychutnáváte snídani, nebo musíte mít nutně někde oběd, neradi vstáváte, nejste tolik akční, tak ne.
Pokud vám nevadí vstávat brzy, jste akční typ, týden stačí bohatě:)

Jak se po Islandě pohybovat?

Island je strašně jednoduchý na cestování, prostě si půjčíte auto a jedete si kam chcete po vlastní ose:) bacha ale na výběr auta, od toho se bude odvíjet celý váš itinerář.

Normální auto (náš případ)
nejlevnější varianta
je vhodné pokud jedete ve více lidech
bohatě stačí pokud chcete jet po RING ROAD, což je normální zpevněná
silnice.
Největší výběr aut

My si půjčili DACIA LOGAN, žralo cca 4litry na 100 km a vyšlo na týden i s pojištěním 15 420 Kč. Půjčili jsme si ho v půjčovně https://www.starcarrental.is/

Půjčení auta není samo o sobě drahý, mnohem dražší je pojištění, které ale rozhodně nepodceňujte!
Pojištění, které byste si měli určitě sjednat je:

  • CDW – havarijní pojištění, už by mělo být v ceně vozidla
  • SADW – Sand & ash damage waiver
  • SCDW – Snižuje spoluúčast v případě nehody. Platí i pro škody na podvozku, kolech a zrcátkách
  • WP – připojištění čelního skla – budetete rozhodně potřebovat. Pokud ti kamínek ťukne sklo, platíte to ze svýho
  • SI – může se díky písku a štěrku poškrábat lak na autě, je zde velmi silný vítr,takže bacha na to

4×4 auto
Dražší varianta
Hodně žere
Můžete s ním po F roads (nezpevněné cesty) , které vedou do vnitrozemí. Např. Duhové hory.
Pokud se chcete vyhnout hlavním turistickým místům, doporučuju!

BACHA – pokud si půjčíte 4×4, pojištění auta se přesto nevztahuje na brodění řek, kterým se nevyhnete. Brodíte se tedy na vlastní riziko i náklady pokud se něco stane! Žádná půjčovna vám toto nepojistí.

Campervan
Nejpohodlnější varianta
Stejné jako normální auto, můžete s ním pouze po zpevněných cestách
Spaní v teple, vařič, základní nádobí, polštáře v ceně
Přespávání pouze v kempech

Karavan
Stejné jako campervan, akorát to žere jako prase:D a cena za půjčení bude taky úplně někde jinde:D

Pokud bychom jeli pouze ve 2, zvolila bych campervan od Dacia, který byl oproti jiným destinacím cenově dostupný!

Kde se můžu ubytovat?

My si zvolili kempy, byly všude, kempování milujeme a cenově vycházely nejlépe. Navíc jsme nic dopředu nemuseli rezervovat. Průměrně stála noc 280 – 350 kč/osoba. Sprchy buď byly v ceně, nebo za menší poplatek.
Byla zde místnost na vaření a wifi.

Pokud chcete bydlet v hotelech, připravte se na pořádný sumy!
My spali ve 2 ubytování a plácli jsme se přes kapsu. Pokud tedy oželíte komfort, může vás Island vyjít jen na pár korun. Věřím, že ty výhledy po okolí vám stan vynahradí.
Mapa kempů:https://cs.camping.info/island/kempy

Pokud chcete ubytování, hledejte dopředu, ty nejlevnější bývají rychle pryč a připravte se, že noc vás vyjde od 1000kč/osoba více.
Nejvíce možností najdete na booking, nebo airbnb.

Můžu kempovat na divoko, nebo spát v campervanu kdekoliv?

Již ne!!! Díky obřímu nárůstu turistů a znečišťování přírody to už nelze!
Na celé jižní části ostrova, je kempování přísně zakázáno. V obydlených oblastech nesmíte kempovat na divoko, či spát v autě vůbec!
Pokud jste v neobydlené oblasti a není tu žádná cedule zákazu, ani žádný kemp poblíž, můžete tu přespat max jednu noc, nebo musíte mít souhlas majitele pozemku. Myslím,že vás nevytrhne si za noc v kempu zaplatit kolem 300 kč!

Jaké vybavení si na Island vzít?

Pokud budete kempovat, je důležité se dopředu připravit, aby jste netrpěli zimou a užili si to. I přesto, že pojedete v létě, teploty budou v noci lehce nad nulou, takže pokud máte letní spacák, s kterým jezdíte po čechách ani na to nemyslete, jinak zmrznete! Taky je dobré znát předem svůj stan a umět ho postavit co nejrychleji, pokud bude zima nebo pršet, ušetří vám to nervy a trápení:D

Kvalitní spacák – je doopravdy nejdůležitejší. Já jsem si koupila péřový od HUSKY, malý, ale teplý, váží 1,2 kg a stál 5000 kč. Komfort je do -4 a maximum do -28. Bylo mi teplo po celou dobu. A ani na minutu jsem nelitovala investice.

Stan – Na Islandě je šílený vítr, žádnej stan, kterej tedy hodíte a on se sám postaví, jak je dnes moderní, nekupujte! Kupte si určitě stan, do extrémnějších podmínek, který má odolnější konstrukci, je nepromokavý, a pořádně zadělejte kolíky a noc budete mít v klidu:)

Měkká karimatka – aby se vám spalo alespoň trochu pohodlně, je důležitá karimatka, která změkčí tvrdou, někdy kamenitou zem!

Nepromokavé a teplé oblečení – Je základ! Počasí je tu doopravdy proměnlivé (my to sice nezažili, měli jsme celou dobu krásně) ale nelze se na to spoléhat!
Během chvíle můžete zažít všechny roční období,takže pláštěnka a nepromokavé vybavení je základ! Může vám zachránit životy!
Na deštník zapomeňte, je tam takový vítr, že by vám byl k prdu:D
Noste v baťohu i náhradní oblečení pro případné promočení!

Termo prádlo – vás ochrání a udrží v teple, a odvede pot, takže neprochladnete. Rozhodně dobrá investice! Taky si vemte zimní čepici i rukavice. Bez kulicha bych tam díky větru nedala ani ránu😀

Trekové boty – Taky rozhodně důležitá součást vybavení. Nepromokavé, aby vás udržely v teple při nepříznivém počasí, a pevné, abyste si hned na začátku nezlámali kotník, plátěnkama, tam parádu asi moc neuděláte:)

Můžu si na Island vzít svoje jídlo?

Pokud si plánujete na Islandu vařit, můžete si s sebou přibalit nějaké jídlo už z domova a něco ušetřit:
ale POZOR – můžete si s sebou vzít max. 3 kila potravin a jsou zakázané čerstvé živočišné produkty ( vajíčka, maso, tuňák apod.)
My si vzali nějaké základní potraviny, jako rýže, kus kus, ovesné kaše a proteinové tyčky

Kde nakoupit potraviny?

Nejvíce levný obchod s potravinami byl BONUS – má v logu růžové prase, potom KRONAN (žlutý) a také NETTO (modrý)
Ceny byli vyšší než v ČR, hlavně ovoce a zelenina!

TIP: Balená voda je taky šílené napálená, my si koupili jen na začátek a pak si všude dolévali buď v ubytkách nebo z přírodních říček. Byla všude průzračně čistá a dobrá.

Pokud si budete chtít vařit, tak seženete bombu buď taky v obchodě, nebo na pumpě. Vařič si můžete už vzít z domova, pokud kempujete a máte ho doma.

Je na Islandě bezpečno?

Island je jedna z nejbezpečnějích krajin světa. Lidi si nezamykají nebo nechávají i klíčky od auta v autě:D Je tu průměrně jedna vražda za rok.
Co ale může být kruté je zdejší příroda, proto ji prosím nepodceňujte!
Ne málo lidí umřelo,díky špatnému vybavení, či oblečení Změny počasí jsou tu náhle a musíte na to být vždy připravený.
Taky třeba respektovat místní přírodu. Nevstupovat na kry, neplavat, tam kde jsou silné proudy apod.

Jak to chodí v kempech?

Kempy většinou neměly žádnou recepci. Do kempu přijedete, postavíte si stan a většinou přijede nějaký správce a pak stany obchází a vybírá peníze.
Kempy se platí pouze za osobu, neplatí se zvlášť auto a stan jako u nás.
V kempu byla vždy nějaká kuchyňka, menší společenská místnost, wifi, a sprcha (ta byla někde v ceně, někde za poplatek – kde jste házeli drobný a počítalo vám to na minuty)

Co jsme vypozorovali bylo to, že když jste přijeli po 22 hodině a byli pryč před 6 hodinou ráno, nikdo ze správců vás nestihl zastihnout a vy jste tak mohli spát zadarmo.. Ale není to pravidlem.

Vzít si hotovost nebo platit kartou?

Islanďani jsou úplně úchylní na placení kartou. V sebemenší vesničce, brali karty, dokonce brali karty ve food trucku, který byl uprostřed planiny a pustiny. I tam na nás koukali jak na zjevení, když jsme platili hotově:D
Vzali jsme si jen 10 000 kč v hotovosti (pro 4 lidi) a vše ostatní jsme platili kartou. Hotově jsme nejčastěji platili v kempu, plus nějaký menší nákupy.

Platí se nějaké vstupy?
Na Islandu je vše přírodní zadarmo. To znamená, že neplatíte žádný vstup na vodopád, vyhlídku apod…
Někdy to po vás bude chtít zaplatit parkoviště a naprosto nastřelený jsou záchody u turistických atrakcí!
Dále je jen menší poplatek u některých hot potů. Jinak si můžete brázdit Islandem úplně zadarmo, pokud si nezaplatíte organizovaný tour:)

Tak to jsou asi nejzákladnější otázky, pokud vám tam nějaký chybí, neváhejte mi napsat a zeptat se!:)

4 comments Add yours
  1. Ahoj,

    tvůj blog mě moc baví. Máš to krásně zpracované se spoustou užitečných rad. Ráda si to pročítám a koukám na ty hezké fotky k tomu. Díky za tipy! Už jsme se několikrát inspirovala.

    1. Ahojky, děkuju ti moc za zpětnou vazbu!:) moc si toho vážím a jsem ráda, že jsou cestopisy užitečný!:) Tak ať se ti skvěle cestuje!:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *