STOPOVER SHANGHAI

S letenkami na Zéland jsme měli také možnost prozkoumat Shanghaj, kde jsme měli při cestě do Aucklandu přestup 17 hodin a nazpět to stejné. Při cestě zpět do Prahy nám ale posunuli let a tak jsme místo 17 hodin zde mohli být den a 17 hodin, což jsme využili k prozkoumání Shangaje.

Nicméně musím říct, že 17 hodin nám bohatě stačilo, a my stihli vše, co se stihnout dalo, a proto Vás Shangají ve zkratce provedem. Pro nás to byl první stopover vůbec a musím říct, že to bylo super, jelikož jen tak do Shangaje bychom asi nejeli:)

Věděli jste, že Shangai je nejlidnatějším a největším městem na světě? Žije tu  přes 24 milionů lidí!!
Musím říct, že jsme to pocítíli hned, když jsme vlezli do metra! Abych pravdu řekla, jízda metrem pro nás byla asi největším zážitkem ze Shangaje:D Tolik lidí jsem na tak malém prostoru v životě neviděla a nemůžu uvěřit, jak jsme se do těch vagónů všichni vešli!:D Neznají osobní prostor a já tak trochu chytala hysterii a klaustrofobii najednou:D

Neexistuje tu, výstup a nástup, prostě se musíte rvát, abyste vůbec vystoupili. Vystoupit z metra byl doslova boj, ten dav byl neskutečnej a ani bych se nedivila, kdyby tam někoho ušlapali. Pokud si pražáci stěžují, že při rozsvícení stromků je všude hromada lidí, měli by jet sem a myslím,že by si stěžovat přestali:D

Mrkněte na video z jedné tlačenice:)

Víza – pokud se zdržíte méně jak 144 hodin, víza vůbec nepotřebujete. Na přepážce proto jděte do speciální fronty, kde je napsané 24/144.
Pokud se zdržíte jen do 24 hodin (náš případ při cestě tam), vyplníte příjezdovou kartu, dají vám pouze razítko a tradáá!
Pokud jste déle jak den a méně než 144 hodin ( nás případ při cestě nazpět)  už po vás budou chtít uvést, kde spíte, proč se tam zdržujete atd, postup je ale vesměs stejný.

Měna – čínský Juán  – CNY – 1 CNY je cca 3 kč

Časový posun + 7 hodin

Doprava – trošku jsme se báli čínštiny, ale centrum je super značené a přehledné ( i pro mě, což je co říct:D ) hlavně metro, je zde vždy pod čínštinou angličtina. Doporučujeme tedy hlavně metro! Autobusy už jsme v angličtině nenašly a proto jsme se pohybovali jen metrem, nebo pěšky. Metro je hned na letišti, takže se za 45 minut dostanete z letiště přímo do centra. Lístky na metro kupujete normálně v turniketu, zjistili jsme čím déle jedete tím je to levnější:D

TIPzkuste maglev, který taky jezdí z letiště. Super rychlík, který jede až 430 km/hod, což musím bejt určitě úžasný zážitek! 430km v hodině jezdí ale jen v určitých hodinách, takže je potřeba zjistit, jinak jedete jen přes 300 v hodině, nic moc:D
Cena se pohybovala kolem 50 CNY za jednu cestu

                                                                                  CO ZDE VIDĚT?

                                                                                              BUND
Z metra vystoupíte na Nanjing road, což je slavná nákupní čtvrť. Po necelém 1.5 km dorazíte na promenádu Bund.
Nejznámější procházka kolem řeky Hangpu, je zde krásný výhled na protější moderní vysoké budovy nazývané PUDONG, určitě si sem zajděte večer, kdy se budovy krásně rozsvítí. Pokud budete chtít jít na druhou stranu k mrakodrapům, žádný most tu není a budete to muset vzít metrem.

Jak se sem dostat? Zastávka east nanjing road, linka metra 2. Cena z letiště, metrem sem 7 CNY.

                                                                              ZAHRADY  YUYUAN

Rozhodně stojí za návštěvu! Za mě určitě nejhezčí část Shanghaje! Pokud nebudete chtít jít dovnitř, určitě si projděte  FUXING ROAD  kde jsou krásné dřevěné budovy, se suvenýry, street foodem a tato ulice je přímo u zahrad.
V zahradách pak najdete čínské altánky, bonsaje, jezírka s rybami, taková oáza klidu před ruchem velkoměsta
Vstupné 30 CNY.

Jak se sem dostat?   Linka metra 10, zastávka Yuyuan. Cena metrem 3 CNY.

                                                                                    STARÁ ČTVRŤ

Tady se mi taky moc líbilo, jelikož mi to tu připomínalo mojí milovanou Asii, jak jí znám, žádá moderna, samé street foody, hluk,trhy na ulicích, něco úplně odlišného než uvidíte v centru moderní Shanghaje. Rozhodně doporučujeme!!

                                                                                  PUDONG

Nejznámější  moderní a obchodní centrum. Uvidíte zde moderní mrakodrapy, a slavnou televizní věž, která měří 468 metrů, a uvidíte z ní tak krásný výhled na Shangaj( pokud budete mít hezky:D ), šílený kontrast od staré čtvrti!
Vstup do televizní věže 160 CNY

Jak se tam dostat? linka metra 2, zastávka Lujiazu

Všechny tyto věci jsem stihli při první zastávce čili  za odpoledne. Poté jsme se jen tak procházeli uličkami a užívali místní atmosféry.

Pokud budete hledat ubytování, doporučujeme tento hostel, který je přímo v centru dění, kousíček od Bund, a hned u metra na zastávce east nanjing road, skvělá cena (cca 600 kč/2 osoby) a hodnocení  – https://www.booking.com/hotel/cn/mingtang-westnanjingroad-shanghai.cs.html

                                                                                    RADY A TIPY

Téměř nikdo tu neumí anglicky, a to ani v restauracích, či na letišti, obrňte se tedy trpělivostí a mluvte co nejpomaleji s rukama a nohama 😀

V Číně vám to nevezme karty, jako Visu, Master Card, ani kreditku, či debetku, mají úplně odlišný systém, proto hotovost je nutností! My měnili hned na letišti, jelikož jsme se báli jazykové bariéry.

V Číně vám také nepůjde internet, jako instagram, google, facebook. Nezapomínejte, že je to komunistická země a cenzurují stránky. Buďte tedy připravený, pokud si budete chtít plánovat cestu na místě, jako najít cestu, hotel, na net se nespoléhejte. Stáhněte si mapsMe, mapu Shangaje na cesty, aplikace, která nemusí být připojená  na net.

Exituje VPN systém, přes který se můžete připojit na všechny blokované stránky a tak systém obejít, ale s s tím nemáme zkušenost. Určitě to ale řada cestovatelů využívá, zejména pokud se v Číně zdržují déle.

Shanghai je ve stejném pásmu, tudíž sem nejezděte v zimě, bude zima totiž úplně všude, jak venku, tak na hotelu,tak  v restauracích. Byla to naše první asijská země, kde jsme měli zimní bundu a čepici, což pro nás bylo fakt divný:D
Idéál tedy jaro a léto.

Batohy nám při prvním stopoveru nedali, jelikož to byl jen krátký přestup, za což jsme byli rádi, nechtělo se nám je tahat a řešit úschovnu. Vyzvedli jsme si je tedy až v Aucklandu. Buďte tedy na to připravení a pokud vás bude čekat jen menší stopover, sbalte si nějaké věci na víc do příručního zavazadla.
Při cestě zpět už jsme zde byli ale déle a normálně jsme zavazadla dostali a museli se tak znova odbavit.

                                                                                A jaké máme pocity?

Město plné lidí a telefonů, město, kde se snoubí moderní architektura s chudobou, město ve kterém modrá obloha je díky smogu zázrak. Vládne tu obří konzumní svět, každý drží v ruce nejnovější iphone, a nevnímá ten krásnej svět kolem.
Musím říct, že když jsme odjížděli bylo mi tak trochu z toho konzumního světa, kde lidi nevnímaj nic jinýho než technologie v ruce,  smutno. Byl to totálně jinej svět a já si uvědomila, že jsem ráda, kde žiju.
Jsem ráda, že jsem tu mohla být, jelikož jen tak bychom se sem asi nedostali a jsme vděční, za každou cestovatelskou zkušenost:) A asi tak nějak jsem si Shangaji představovala.

Mrkněte na kratičké video ze stopoveru v Shangaji!

2 comments Add yours
 1. Ahoj 😉
  zhruba za měsíc mě čeká stopover v Shanghai, tak začínám hledat info o tomto městě.
  Docela mě ale teď zarazila informace, jak uvádíš, že neberou žádné karty.
  Takže i na ubytování v hotelu musím mít vyměněné peníze?
  Jsem docela překvapen….. ;)))))

  Děkuji za odpověď.

  Pavel 😉

  1. Ahoj, no zalezi jak kde.. My meli 4 karty(kreditky,debitky, visa, master card) a z toho fungovala jen jedna ve starbucksu😄 pokud si budes menit penize, bacha maj silenej poplatek,myslim ze kolem 500 kc, takze si promysli, kolik chces vymenit hned na zacatku at nemenis vickrat! At se libii!:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *